CB Insights tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Insurtech’in mal ve kaza sigortacılığını nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.

Sohbeti seven yapay zeka uygulamaları, robotik süreç otomasyonu, Insurtech-as-a-Service platformları, giyilebilir işyerleri, mekan bazlı analitik çözümler, akıllı ev sensörleri ve çok daha fazlası… Sigorta sektörü için tarihinde hiç olmadığı kadar yoğun ve bir o kadar da aklı karışmış yorumunu yapmak olası. Bu kaosu andıran teknoloji dolu ortamı aydınlatan bir rapor, sigorta sektörünün önemli kalemlerinden biri olan mal ve kaza sigortacılığındaki teknolojik dönüşümü irdeliyor.

CB Insights tarafından hazırlanan “What’s Next In P&C Insurance” başlıklı rapor, sektörün girmeye hazırlandığımız 2019’da nasıl değişeceğini ve nelerin daha önemli olduğunu ortaya koymayı başarıyor. Rapordaki “olmazsa olmazlar” başlığı altında beş konu bulunuyor. Bunlar UBI olarak da tanımlanan akıllı telefon bazlı sigortacılık, mekânsal analitik uygulamalar, drone denetimleri, sanal otomatik hak talepleri ve robotik süreç otomasyonu. CB Insights analistleri, akıllı telefonların özellikle sürücülerin davranışlarını analiz etmek için daha sık kullanıldığına dikkat çekerken, bu tarz telemetrik sistemlerin iyi sürücüleri ortaya çıkarmadaki katkısına vurgu yapıyor.

Rapor: Teknoloji, mal ve kaza sigortacılığını dönüştürüyor

Mekansal analitik uygulamalar için dikkat çekilen nokta ise hem derin öğrenme hem de makine öğrenmesindeki, yani yapay zekadaki gelişmeler öne çıkartılıyor. Bu alandaki gelişmelerin, ucuzlayan havadan görüntü olanaklarıyla birlikte konut sigortasında yeni bir fırsat yarattığı belirtiliyor.

Havadan görüntünün raporda kendine yer bulduğu bir başka konu ise drone’lar. CB Insights analistleri, ABD özelinde bir örnek vererek, “Eğer bir drone uçurma sertifikanız varsa sigorta sektörüne hizmet sunabilirsiniz.” yorumunu yapıyor. Harvey kasırgası sonrası bazı sigorta şirketlerinin hasar bildirimlerini doğrulamak için yüzlerce drone’dan faydalandığı da rapordaki örnek vaka olarak kendine yer bulmuş durumda.

2019’un olmazsa olmaz teknolojileri arasındaki bir diğer başlık da hak taleplerinin otomatikleştirilmesi. Bu yöntemde, aracı hasar gören kişilerin zorlu süreçlerle uğraşmadan oluşan hasarı bildirebilmelerinin standart olmaya başladığına vurgu yapılıyor. Buradaki iki bileşen ise akıllı telefon ve bir uygulama. Rapor ABD özelinde örnekleri içerse de Rusya’da araç içi kameraların sigorta sektörü tarafından aktif bir şekilde kullanıldığını ve kasko için zorunlu tutulduğunu ekleyebiliriz. Türkiye’de de ticari araçlar için gündeme gelen bu konu, Citroen’in yeni modellerinden birinde dikiz aynasına entegre kamerayla kendini hatırlatmıştı. Bu yöntemde aynadaki kamera, sürücünün hatıra için fotoğraf çekmesi dışında kaza vb. durumlarda otomatik olarak görüntü kaydı alabiliyor.

2019’da sigorta sektörü için öne çıkacak bir diğer teknoloji ise robotik süreç otomasyonu. Bu teknolojinin mal ve kaza sigortacılığı alanındaki pek çok görev ve süreci iyileştirilebileceğine değinilen raporda, farklı sektörlerde kullanılabilen bu teknolojinin 2025 yılına kadar 5 milyar USD’lik bir büyüklüğe ulaşılacağının altı çiziliyor. CB Insights analistleri, robotik süreç otomasyonunun sigorta sektörü özelindeki etkisinin ise özellikle uyumluluk ve regülasyon konularında olacağını kaydediyor.

2019 sonrasının teknolojik dokunuşları

Raporda “deney aşamasında” olarak tanımlanan teknolojiler ise adeta 2019 sonrasının bir resmini çiziyor. Bu başlık altında gömülü (embedded) konut sigortası çözümleri, giyilebilir işyerleri, siber tehdit analitiği, hiper-lokal hava durumu analitiği gibi konular bulunuyor. Bununla birlikte akıllı ev sensörleri ile kurumsal veri otomasyonu çözümleri ise risk altında olarak tanımlanıyor. Chatbot’lar olarak da tanımlayabileceğimiz sohbet eden yapay zeka uygulamaları ile Insurtech-as-a-Service platformları ise geçici konular olarak değerlendiriliyor.

Toplam 39 sayfalık raporun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.