Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya, dünyanın en büyük blockchain tabanlı ödeme sistemini test etmeye hazırlanıyor.

MIT Technology Review’da yayınlanan bir makaleye göre Japonya, Başbakan  Shinzo Abe’nin direktifi doğrultusunda, 2025 yılına kadar ödemelerin yüzde 40’ını nakitsiz yapıya taşımak üzere kolları sıvadı.

Japonya dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmasına rağmen diğer gelişmiş Asya ülkeleri ve Çin’den nakit kullanımı açısından geride kalıyor. Ülkede bakit öylesine hayatın içine işlemiş durumda ki, ülkede 200 binden fazla ATM ünitesi var ve her sene nakit kullanımının ülkeye maliyeti yaklaşık 18 milyar dolar civarında.

2020 Olimpiyat oyunları Japon’yada gerçekleşecek. Ülkenin mevcut nakite bağlı ödeme altyapısının öncelike 2020’de oluşacak milyarlarca dolarlık işlemi kaldırmayacağından endişe duyuluyor.

Ülkenin en büyük bankası ve toplam varlıklarıyla dünyanın beşinci büyük bankası olan Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), Olimpiyatlar için blockchain tabanlı bir tüketici ödeme ağı oluşturmak için Amerikan internet şirketi Akamai ile birlikte çalışıyor. Eğer bu proje başarılı olabilirse, bugüne kadar geliştirilen en hızlı ve en güçlü tüketici ödeme ağı ortaya çıkabilir.

Testlerde saniyede bir milyondan fazla işlemi gerçekleştirebildiğini, her işlemin iki saniye veya daha kısa bir sürede onayladığını onaylanmış durumda ve canlı sistemin saniyede 10 milyon işlem yapabileceğin öngörülüyor. Bugün küresel ölçekteki ödeme şemalarında saniyede gerçekleşebilen ortalama işlem sayısı on binler ile ifade ediliyor ve her işlemin onaylanması bir saat kadar sürebiliyor.

Eğer hedeflere ulaşılabilirse, ülke ekonomisi toptan değişebilir. Bankalar arasındaki büyük işlemlerden küçük perakende satışlara kadar her şey, neredeyse hiç gecikme olmadan ve mevcut maliyetin çok daha düşük bir kısmıyla gerçekleştirilebilir. Öyle ki bu sistem başarıya ulaşırsa bugünün kredi kartları bile yavaş ve pahalı kalabilir.

Bu süreçte Japonya, blockchain tabanlı bir elektronik bir nakit formu oluşturmak için dünyanın en büyük testini gerçekleştirecek. Japonya bunu başarabilirse yıllar önce kaybettiği teknolojide küresel bir lider olarak konumunu tekrar geri bile kazanabilir.

MIT Technology Review’da yayınlanan bir makaleden kısaltılmıştır.
Görsel Telifi FRANZISKA BARCZYK’a aittir.