Japonya, dünyanın en büyük blockchain tabanlı ödeme sistemine hazırlanıyor

24 Ocak 2019
111 Görüntüleme

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya, dünyanın en büyük blockchain tabanlı ödeme sistemini test etmeye hazırlanıyor.

MIT Technology Review’da yayınlanan bir makaleye göre Japonya, Başbakan  Shinzo Abe’nin direktifi doğrultusunda, 2025 yılına kadar ödemelerin yüzde 40’ını nakitsiz yapıya taşımak üzere kolları sıvadı.

Japonya dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmasına rağmen diğer gelişmiş Asya ülkeleri ve Çin’den nakit kullanımı açısından geride kalıyor. Ülkede bakit öylesine hayatın içine işlemiş durumda ki, ülkede 200 binden fazla ATM ünitesi var ve her sene nakit kullanımının ülkeye maliyeti yaklaşık 18 milyar dolar civarında.

2020 Olimpiyat oyunları Japon’yada gerçekleşecek. Ülkenin mevcut nakite bağlı ödeme altyapısının öncelike 2020’de oluşacak milyarlarca dolarlık işlemi kaldırmayacağından endişe duyuluyor.

Ülkenin en büyük bankası ve toplam varlıklarıyla dünyanın beşinci büyük bankası olan Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), Olimpiyatlar için blockchain tabanlı bir tüketici ödeme ağı oluşturmak için Amerikan internet şirketi Akamai ile birlikte çalışıyor. Eğer bu proje başarılı olabilirse, bugüne kadar geliştirilen en hızlı ve en güçlü tüketici ödeme ağı ortaya çıkabilir.

Testlerde saniyede bir milyondan fazla işlemi gerçekleştirebildiğini, her işlemin iki saniye veya daha kısa bir sürede onayladığını onaylanmış durumda ve canlı sistemin saniyede 10 milyon işlem yapabileceğin öngörülüyor. Bugün küresel ölçekteki ödeme şemalarında saniyede gerçekleşebilen ortalama işlem sayısı on binler ile ifade ediliyor ve her işlemin onaylanması bir saat kadar sürebiliyor.

Eğer hedeflere ulaşılabilirse, ülke ekonomisi toptan değişebilir. Bankalar arasındaki büyük işlemlerden küçük perakende satışlara kadar her şey, neredeyse hiç gecikme olmadan ve mevcut maliyetin çok daha düşük bir kısmıyla gerçekleştirilebilir. Öyle ki bu sistem başarıya ulaşırsa bugünün kredi kartları bile yavaş ve pahalı kalabilir.

Bu süreçte Japonya, blockchain tabanlı bir elektronik bir nakit formu oluşturmak için dünyanın en büyük testini gerçekleştirecek. Japonya bunu başarabilirse yıllar önce kaybettiği teknolojide küresel bir lider olarak konumunu tekrar geri bile kazanabilir.

MIT Technology Review’da yayınlanan bir makaleden kısaltılmıştır.
Görsel Telifi FRANZISKA BARCZYK’a aittir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.