Deloitte Raporu: “EMEA Dijital Bankacılık Olgunluk Araştırması”

4 Şubat 2019
39 Görüntüleme

Küresel danışmanlık şirketi Deloitte tarafından yayınlanan “EMEA Digital Banking Maturity 2018” raporu, EMEA bölgesinde finansal kuruluşların dijital olgunluğunu üç kritik alanda kapsamlı ve objektif bir değerlendirmesini sunuyor.

Deloitte’un raporu tanıttığı ifadeler ile; pek çok banka dijital adımlar atınca kendilerini dijital lider olarak görmeye başlıyor. Peki, bu durum gerçekliği yansıtıyor mu?

FinTech, TechFin gibi kavramlar hızla yükselince tüm bankalar dijital yeteneklere yatırım yapmak zorunda kaldılar. Bu yatırımlar kendisini tüketiciye yönelik reklam ve genel PR çalışmaları olarak sıkça gösterdi. Deloitte’a göre şu ana kadar eksik olan nesnel verilerdi.

EMEA Digital Banking Maturity 2018, dijital pazardaki bankaların pozisyonu hakkında bilgi vermeyi hedeflerken bunu pazardaki tüketici tercihleri ​ni dikkate alarak bankaların ürün ve işlevsellik yelpazesini dengeli şekilde karşılaştırmaya çalışarak yapıyor.

EMEA bölgesindeki 38 ülkede, 248 finans kuruluşunun işlevsellik incelemesi yapılarak hazırlanan raporda 136 “gizli müşteri” ekibi bankalarda hesaplar açarak veriler toplanmış. Her bankanın internet ve mobil bankacılık kanalları 826 başlıktaki işlevsellik açısından değerlendirilmiş. Buna paralel olarak, araştırmanın yapıldığı 38 ülkedeki 8.000’den fazla bankanın müşterisi ile birer anket yapılmış.

Rapor sonuçlarında en çarpıcı tespit; araştırma yapılan 826 başlıktan sadece yüzde 16’ı (131 tanesi) Açık Bankacılık ve Geleceğin Bankacılığı olarak atılan adımlar şeklinde tanımlanırken, geri kalan 695 başlık geleneksel bankacılığın dijital platformlara taşınması olarak değerlendirilmiş.

Günlük bankacılık işlemlerinin ortalama yüzde 67’si tüketicilerin dijital beklentilerini karşılarken FinTech’ler bankaların sunduğu dijital servislere göre daha kısıtlı çözümler sunuyor ancak FinTech’lerin sağladığı çözümler bankaların sunduğu çözümlere göre mobil çözümlerde daha olgun ve yetenekli olarak karşımıza çıkıyor.

Raporda ülkemiz açısından en sevindirici nokta ise Türkiye’nin EMEA bölgesinde Dijital Bankacılık açısından şampiyonlar arasında yer alması.

Raporun tamamına buradan ulaşabilir ve çok değerli diğer bilgilere erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı

yazar05 - 21 Şubat 2019

MetLife Foundation ve Visa'nın desteği ile gerçekleştirilen Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı. Erken aşama FinTech'lerin başvurularını bekleyen yarışmanın…

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları

yazar05 - 21 Şubat 2019

2018’de FinTech sektöründe yapılan yatırım anlaşmaları bir önceki yıla kıyasla %15 oranında arttı. Miktarlar %120 oranında artarken 100 milyon doların…

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi
Blockchain
14 görüntüleme
Blockchain
14 görüntüleme

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi

Ahmet Usta - 21 Şubat 2019

Dünya İnovasyon Forumu Elçisi ve Crypto Valley Association Üyesi Engin Çağlar, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.