Küresel danışmanlık şirketi Deloitte tarafından yayınlanan “EMEA Digital Banking Maturity 2018” raporu, EMEA bölgesinde finansal kuruluşların dijital olgunluğunu üç kritik alanda kapsamlı ve objektif bir değerlendirmesini sunuyor.

Deloitte’un raporu tanıttığı ifadeler ile; pek çok banka dijital adımlar atınca kendilerini dijital lider olarak görmeye başlıyor. Peki, bu durum gerçekliği yansıtıyor mu?

FinTech, TechFin gibi kavramlar hızla yükselince tüm bankalar dijital yeteneklere yatırım yapmak zorunda kaldılar. Bu yatırımlar kendisini tüketiciye yönelik reklam ve genel PR çalışmaları olarak sıkça gösterdi. Deloitte’a göre şu ana kadar eksik olan nesnel verilerdi.

EMEA Digital Banking Maturity 2018, dijital pazardaki bankaların pozisyonu hakkında bilgi vermeyi hedeflerken bunu pazardaki tüketici tercihleri ​ni dikkate alarak bankaların ürün ve işlevsellik yelpazesini dengeli şekilde karşılaştırmaya çalışarak yapıyor.

EMEA bölgesindeki 38 ülkede, 248 finans kuruluşunun işlevsellik incelemesi yapılarak hazırlanan raporda 136 “gizli müşteri” ekibi bankalarda hesaplar açarak veriler toplanmış. Her bankanın internet ve mobil bankacılık kanalları 826 başlıktaki işlevsellik açısından değerlendirilmiş. Buna paralel olarak, araştırmanın yapıldığı 38 ülkedeki 8.000’den fazla bankanın müşterisi ile birer anket yapılmış.

Rapor sonuçlarında en çarpıcı tespit; araştırma yapılan 826 başlıktan sadece yüzde 16’ı (131 tanesi) Açık Bankacılık ve Geleceğin Bankacılığı olarak atılan adımlar şeklinde tanımlanırken, geri kalan 695 başlık geleneksel bankacılığın dijital platformlara taşınması olarak değerlendirilmiş.

Günlük bankacılık işlemlerinin ortalama yüzde 67’si tüketicilerin dijital beklentilerini karşılarken FinTech’ler bankaların sunduğu dijital servislere göre daha kısıtlı çözümler sunuyor ancak FinTech’lerin sağladığı çözümler bankaların sunduğu çözümlere göre mobil çözümlerde daha olgun ve yetenekli olarak karşımıza çıkıyor.

Raporda ülkemiz açısından en sevindirici nokta ise Türkiye’nin EMEA bölgesinde Dijital Bankacılık açısından şampiyonlar arasında yer alması.

Raporun tamamına buradan ulaşabilir ve çok değerli diğer bilgilere erişebilirsiniz.