Deloitte Raporu: “EMEA Dijital Bankacılık Olgunluk Araştırması”

4 Şubat 2019
80 Görüntüleme

Küresel danışmanlık şirketi Deloitte tarafından yayınlanan “EMEA Digital Banking Maturity 2018” raporu, EMEA bölgesinde finansal kuruluşların dijital olgunluğunu üç kritik alanda kapsamlı ve objektif bir değerlendirmesini sunuyor.

Deloitte’un raporu tanıttığı ifadeler ile; pek çok banka dijital adımlar atınca kendilerini dijital lider olarak görmeye başlıyor. Peki, bu durum gerçekliği yansıtıyor mu?

FinTech, TechFin gibi kavramlar hızla yükselince tüm bankalar dijital yeteneklere yatırım yapmak zorunda kaldılar. Bu yatırımlar kendisini tüketiciye yönelik reklam ve genel PR çalışmaları olarak sıkça gösterdi. Deloitte’a göre şu ana kadar eksik olan nesnel verilerdi.

EMEA Digital Banking Maturity 2018, dijital pazardaki bankaların pozisyonu hakkında bilgi vermeyi hedeflerken bunu pazardaki tüketici tercihleri ​ni dikkate alarak bankaların ürün ve işlevsellik yelpazesini dengeli şekilde karşılaştırmaya çalışarak yapıyor.

EMEA bölgesindeki 38 ülkede, 248 finans kuruluşunun işlevsellik incelemesi yapılarak hazırlanan raporda 136 “gizli müşteri” ekibi bankalarda hesaplar açarak veriler toplanmış. Her bankanın internet ve mobil bankacılık kanalları 826 başlıktaki işlevsellik açısından değerlendirilmiş. Buna paralel olarak, araştırmanın yapıldığı 38 ülkedeki 8.000’den fazla bankanın müşterisi ile birer anket yapılmış.

Rapor sonuçlarında en çarpıcı tespit; araştırma yapılan 826 başlıktan sadece yüzde 16’ı (131 tanesi) Açık Bankacılık ve Geleceğin Bankacılığı olarak atılan adımlar şeklinde tanımlanırken, geri kalan 695 başlık geleneksel bankacılığın dijital platformlara taşınması olarak değerlendirilmiş.

Günlük bankacılık işlemlerinin ortalama yüzde 67’si tüketicilerin dijital beklentilerini karşılarken FinTech’ler bankaların sunduğu dijital servislere göre daha kısıtlı çözümler sunuyor ancak FinTech’lerin sağladığı çözümler bankaların sunduğu çözümlere göre mobil çözümlerde daha olgun ve yetenekli olarak karşımıza çıkıyor.

Raporda ülkemiz açısından en sevindirici nokta ise Türkiye’nin EMEA bölgesinde Dijital Bankacılık açısından şampiyonlar arasında yer alması.

Raporun tamamına buradan ulaşabilir ve çok değerli diğer bilgilere erişebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bank Mega yeni mobil ödeme hizmetini duyurdu
Bankacılık
Bankacılık

Bank Mega yeni mobil ödeme hizmetini duyurdu

yazar05 - 23 Nisan 2019

Endonezya'nın orta ölçekli bankalarından biri olan Bank Mega, Go-Jek'e rakip olacak yeni ödeme hizmetini duyurdu. Varlık bakımından Endonezya'nın en büyük…

Wirecard Hindistan’daki varlığını genişletiyor
FinTech
2 görüntüleme
FinTech
2 görüntüleme

Wirecard Hindistan’daki varlığını genişletiyor

yazar05 - 23 Nisan 2019

Wirecard, Hindistan'daki finansal faaliyetlerini iyileştirmek ve vatandaşların bu alan yönelik katılımını artırmak için RBL Bank ile olan ortaklığını genişletiyor. Bu…

Visa ve Wave küçük işletmeler için nakit yönetimini kolaylaştıracak
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Visa ve Wave küçük işletmeler için nakit yönetimini kolaylaştıracak

yazar05 - 22 Nisan 2019

Visa ve Wave küçük ölçekli işletmelerin nakit akışını daha kolay yönetebilmesine imkan sunan yeni ödeme çözümü Instant Payouts'ı duyurdu. Worldpay’in…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.