Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

1. İngiltere’de Gündem Nakite Erişimin Azalması

İsveç, Çin, ABD gibi ülkelerden sonra ödemelerin sadece %30’unun nakitle yapıldığı İngiltere’de de düzenleyiciler nakite erişimin zorlaşması ile ilgili endişelerini dile getirdi.

 • Düzenleyiciler, banka şubesi ve ATM sayılarının (özellikle ücretsiz ATM’ler) eş zamanlı olarak azalmasına dikkat çekti.
 • Hazine Seçilmiş Komitesi Başkanı Nicky Morgan ise ‘bireylerin makinelerle nakite erişmesini sağlayan ulusal sistemin çöktüğünü’ ifade etti.
 • Tüketici grubu ‘Which?’ ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2018’de ATM sayısının 3 bin azaldığını vurgulayıp hükümeti, bu alanı düzenlemek için göreve çağırmıştı. İngiltere’de 60 bin ATM bulunuyor.
 • Düzenleyicilerin, uzak bölgelerdeki ATM’lerin hizmet verebilmesi için ülkedeki ATM işleticisi LINK tarafından takas ücreti uygulanması ile ilgili bir soru işareti bulunmadığı ancak takas ücretini kademeli olarak azaltmayı planlandığı ifade ediliyor.

2. Lloyds ve Visa, Nakite Erişimi ‘Cashback’ ile Arttıracak

ATM ve şubelerin sayısının azalma trendinde olduğu İngiltere’de nakite erişim konusunda endişeler gündeme taşınırken Lloyds ve Visa, hayata geçirecekleri ‘cashback’ uygulaması ile nakite erişim noktalarının sayısını arttırmak istiyor.

 • Bu kapsamda bireylerin işyerlerinden para çekmesi ve bu hizmet karşılığında işyerlerinin gelir elde etmesi mümkün olacak. Bu çalışma öncesinde, işyerlerinin sundukları cashback hizmetinden gelir elde etmediği ifade ediliyor.
 • Uygulama kapsamında nakit çekebilmek için kart sahiplerinin alışveriş yapması gerekecek. Ancak bu yapının ilerleyen dönemde değiştirilerek alışveriş yapılması zorunluluğunun kaldırılması planlanıyor.
 • Pilot çalışma, bahar aylarında başlayacak ve nakite erişimin kısıtlı olduğu bölgelerde hayata geçirilecek.

3. Meksika Hükümetinden Dijital Ödeme Sistemi: CoDi

Bireylerin yarısından fazlasının bankacılık sistemi dışında olduğu ve ödemelerin %90’ınında nakit kullanılan Meksika’da hükümet; Alipay, WeChat, M-Pesa gibi çözümlerin yakaladığı başarıyı kendi ülkelerinde de yakalayarak bireylerin ekonomik koşullarda finansal hizmetlere erişmesini sağlamayı ve açlıkla daha etkin mücadele etmeyi istiyor.

 • Meksika Merkez Bankası tarafından geliştirilecek olan CoDi isimli ücretsiz mobil ödeme uygulaması için pilot çalışma mart ayında başlayacak.
 • CoDi sayesinde hükümet, bireylerin telefonları ile ücretsiz biçimde ödeme yapmasını ve kabul etmesini sağlayacak.

Bankacılık ve ödeme teknolojilerinde haftanın öne çıkan 5 gelişmesi

4. Adyen, Açık Bankacılık Çözümünü İlk Olarak KLM’de Deneyecek

Online ödeme dünyasının başarılı oyuncusu Adyenaçık bankacılık tabanlı yeni ödeme yöntemini kullanıma sundu.

 • Böylece Adyen, PSD2 kapsamında düzenlenen ve üçüncü parti kurumların banka müşterileri adına ödeme başlatmasını mümkün kılan açık bankacılıktan yararlanan ilk kurumlar arasında yer aldı.
 • İngiltere’deki Open Banking Implementation Entity (OBIE) isimli kurum ile çalışan Adyen; direkt ödeme çözümünü, ülkedeki bireysel hesapların %90’ının kullanımına sunmuş oldu.
 • Açık bankacılık tabanlı ödeme çözümü, ilk olarak Hollandalı havayolu şirketi KLM tarafından sunulacak.
 • İşlem sırasında müşterilerin bankalar tarafından doğrulandığı çözüm, sunduğu chargeback ve paranın hesaba hızlı geçmesi gibi avantajlar sayesinde işyerleri için cazip bir ödeme yöntemi olarak görülüyor.

5. Mizuho’nun J-Coin Pay Uygulaması 1 Mart’ta Kullanıma Giriyor

Dijital para tabanlı uygulaması J-Coin Pay’i 1 Mart’ta kullanıma sunacak olan MizuhoLine ile zorlu bir mücadele vermeye hazırlanıyor.

 • 1 J-Coin’in 1 Japon Yeni’ne eşit olacağı uygulama kapsamında bireyler QR kod okutarak ödeme yapabilecek.
 • J-Coin Pay kullanıcıları cüzdanlarındaki J-Coin’i, işlem ücreti ödemeden banka hesaplarına aktarabilecek. Rakip uygulama Line Pay’de bu işlem için kullanıcılara ücret yansıtılıyor.
 • Japonya’yı ziyaret eden turistlerin J-Coin Pay işyerlerinde ödeme yapabilmesini isteyen Mizuho, bu kapsamda Alipay ve UnionPay’in de desteğini aldığını açıkladı.
 • Mizuho birkaç yıl içinde 300 bin işyeri ve 6,5 milyon kullanıcıyaulaşmayı hedefliyor. Line Pay ile ödeme yapılabilen mağaza sayısı ise 1,3 milyon…
 • Mizuho, J-Coin Pay için toplamda 56 milyon müşterisi bulunan 60 bankanın desteğini de almıştı.

Bankacılık ve ödeme teknolojilerinde haftanın öne çıkan 5 gelişmesi