Mastercard Dijital Ödemeler Araştırması, ödeme teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte yükselen satın alma gücünün sosyal medya trendlerine yansıdığını öne çıkarıyor.

Bir mağazaya girdikten sonra dilediğiniz ürünü sepetinize atarak mağazayı terketmek ister misiniz? Yalnız değilsin. Bugün insanlar, her zamankinden daha fazla, giderek daha dijital ve mobil bir yaşam sürdürüyorlar. Mastercard’ın yaptığı “Dijital Ödemeler Araştırması” bu eğilimlerin sosyal medyaya yansıdığını ve sosyal medya içeriklerinin yüzde 27’sinden fazlasını alışveriş odaklı temaların oluşturduğunu ortaya koyuyor. Araştırmanın bir diğer bulusu ise bahsi geçen içeriklerin geçen yıla göre yüzde 20 artmış olması. Araştırma bu gelişmenin arkasında yatan nedeni 2017 yılından bu yana cep telefonlarında kullanılan mobil cüzdan uygulamalarının iki kattan fazla artması ile ilişkilendiriyor.

Mastercard ve PRIME Research ortaklığı ile bu sene altıncı kez gerçekleştirilen çalışma ile, geçen seneden bu yana Twitter, Facebook, Instagram ve Weibo dahil olmak üzere birçok sosyal medya kanalında 3,3 milyondan fazla içerik analiz edilerek gerçekleştirilmiş.

Araştırmanın analizine göre insanlar sürekli yeni teknolojilerin arıyışı içinde. Bugün, tüm mobil ticaret ödemelerinin yaklaşık yüzde 20’si temassız ödemeler ve mobil cüzdanlar ile gerçekleşiyor. Tüketiciler yapay zeka, QR ödemeleri ve giyilebilir ödemeler gibi yaşamlarını etkileyebilecek teknolojiler ile yakından ilgileniyor. Genel olarak, insanlar bu yeni teknolojilere karşı olumlu düşüncelere sahipler. Araştırma kapsamında hemen hemen tüm içerikler (yüzde 95) mobil cüzdanları olumlu değerlendirirken, içeriklerin yüzde 30’u mevcut ürünlerin hızını, verimliliğini ve basitliğini övüyor.

Mastercard’ın yaptığı araştırma ile alakalı yayınladığı infografiği aşağıda inceleyebilir ve basın bültenine buradan ulaşılabilirsiniz.