Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

1. Mobil Cüzdan Kullanımı Artıyor

Expert Market tarafından hazırlanan infografikte dünyada mobil cüzdan kullanım oranlarının ne seviyede olduğu ve mobil cüzdan kullanıcılarının profilleri incelendi.

 • Türkiye’de mobil cüzdan kullanım oranının %2 olarak resmedildiği çalışmaya göre 2018 yılında 945 milyon olan mobil ödeme yapan kişi sayısı, 2022 yılında 1,5 milyara yükselmesi bekleniyor.
Bankacılık ve ödeme teknolojilerinde haftanın öne çıkan 5 gelişmesi

2. Mastercard, Çin’den Vazgeçmiyor

Çin’de yuan cinsinden işlemlerde hizmet verebilmek için Çin Merkez Bankası’na yaptığı başvuruda henüz olumlu sonuç alamayan Mastercard, çözüm arayışında olduğunu ve işbirliği seçeneklerini değerlendirdiğini açıklamıştı.

 • Mastercard’ın Çinli bir takas merkezi ile ortak girişim kuracağı ve lisans başvurusunu yenileyeceği iddia ediliyor.
 • Söz konusu takas merkezinin NetsUnion (Wanglian) olduğu ifade ediliyor.
 • Wanglian, 2017 yılında Çin Merkez Bankası tarafından banka dışı kurumlara yönelik online ödeme merkezi olarak kurulmuştu.

3. Tencent’ten Sonra Alipay de Kredi Kartı Ödemelerinden Ücret Alacak

Uzun yıllar birçok hizmeti ücretsiz olarak sunan Çinli mobil ödeme devleri, düzenlemeler nedeniyle gelirlerinde yaşanan azalma nedeniyle bazı işlem tiplerinde kullanıcılara ücret yansıtma yoluna gidiyor.

 • Bu işlem tiplerinden ilki, uygulamalar üzerinden yapılan kredi kartı borcu ödemeleri oldu. WeChat Pay, geçtiğimiz yazdan bu yana kredi kartı ödemeleri için kullanıcılarına %0,1 işlem ücreti yansıtıyor.
 • Alipay de benzer bir adım attı ve 26 Mart’tan sonra 2.000 yuan (300 dolar) ve üzerindeki kredi kartı borcu ödemelerinde kullanıcılara %0,1 oranında ücret yansıtılacağını açıkladı.

4. Hindistan, Müşterini Tanı Düzenlemesine Tam Uyum için Verdiği Süreyi 6 Ay Öteledi

Hindistan Merkez Bankası; KYC düzenlemesine tam uyum sağlamaları için önödemeli ödeme yöntemi sağlayıcılara tanıdığı süreyi; Amazon Pay, Mobikwik gibi oyunculardan gelen talep üzerine 6 ay uzattı.

 • Kullanıcı adedi bazında pazar payının %70–80’lik kısmını oluşturan oyuncuların KYC düzenlemesine henüz tam uyum sağlamadığına ve düzenleme yürürlüğe girseydi söz konusu cüzdanların kullanım dışı kalacağına dikkat çekiliyor.
 • Mobil cüzdanlar, e-KYC süreçlerinde Aadhaar yapısını kullanıyordu. Ancak 2017 yılında Yüksek Mahkeme’nin özel kurumların Aadhaar’ı kullanmasını yasaklaması, mobil cüzdan sağlayıcıları zor durumda bıraktı.
 • Kağıt bazlı müşterini tanı süreçlerinin hem daha maliyetli olduğu, hem de deneyim olarak müşterileri rahatsız ettiği vurgulanıyor.
 • Düzenleme için belirlenen ilk tarih 28 Şubat 2019’du.

5. Güney Kore’de Bankalar, Ödeme Sistemlerini Fintech’lere ve Bankalara Açacak

Güney Kore’de Financial Service Commission (FSC), bankaların ödeme sistemlerini diğer bankalara ve üçüncü parti kurumlara açmasını zorunlu hale getiriyor.

 • PSD2’ya benzerlik gösteren düzenleme ile rekabetin ve inovasyonun arttırılması amaçlanıyor.
 • Güney Kore’de bankalar, 2016 yılında açık API sistemini kullanıma sunmuştu. Ancak bu sistem, kısıtlı sayıdaki küçük fintech’lere açık olması ve yüksek işlem ücretlerinin uygulanması nedeniyle yetersiz bulunuyor.
 • Tek bir uygulama üzerinden tüm hesapların görüntülenmesinin sağlanacağı ve ödeme başlatılması mümkün olacak yapıda, işlem ücretleri ise mevcut açık API sistemindeki ücretlerin 10’da 1’i oranında olacak.
 • Öte yandan elektronik finansal işlem kanununda yapılacak değişikliklerle para transferi API’larının da standartlaştırılarak hizmet sağlayıcılara açılması zorunlu hale getirilecek.