Meksika Merkez Bankası Banxico, devlet tarafından desteklenen bir mobil ödeme sistemi geliştirmek için Amazon ile görüşüyor.

CoDi olarak bilinen ödeme sistemi, müşterilerin akıllı telefonları üzerinden QR kodlarını kullanarak hem online hem de fiziksel satın alımlar için ödeme yapmalarını sağlıyor. Reuters’ın haberine göre Meksika halkının yarısından fazlasının banka hesabı yok. Banxico ise bunu CoDi ile değiştirmeyi planlıyor.

Pazar araştırma firması Euromonitor International’a göre, geçen yıl Meksika’daki toplam perakende satışların yüzde 4’ünden azı e-ticaretten geliyor. Kullanımı ücretsiz olan QR kodlu mobil ödeme hizmeti ise ülkenin çevrimiçi alışveriş sektöründeki büyümeyi hızlandıracak.

Akıllı telefon üzerinden çalışan ödeme sistemleri son zamanlarda Çin ve Hindistan gibi ülkelerde oldukça popülerlik kazandı. Çin’de 2018 yılı içinde ülke nüfusunun yaklaşık yarısı mobil ödeme sistemleri kullandı. Hindistan’da ise geçen yıl mobil ödeme kullanımı, 2017 yılından bu yana yüzde 40’a yakın bir artış gösterdi.

Meksika için bir ilk olan mobil ödeme sistemi, ülkedeki yepyeni bir müşteri tabanını ülke ekonomisine katılmalarını sağlayacak. Meksika Merkez Bankası mobil ödeme piyasasının potansiyelini görerek bu teknolojiyi ülkelerine uygulamak için Amazon gibi bir e-ticaret devi ile ortaklık yaptı. Bu ortaklığın ilk meyvelerini ise bu ayın sonlarına doğru görülmesi bekleniyor.