Amazon, Meksika için devlet destekli mobil ödeme çözümü sunabilir

8 Mart 2019
67 Görüntüleme

Meksika Merkez Bankası Banxico, devlet tarafından desteklenen bir mobil ödeme sistemi geliştirmek için Amazon ile görüşüyor.

CoDi olarak bilinen ödeme sistemi, müşterilerin akıllı telefonları üzerinden QR kodlarını kullanarak hem online hem de fiziksel satın alımlar için ödeme yapmalarını sağlıyor. Reuters’ın haberine göre Meksika halkının yarısından fazlasının banka hesabı yok. Banxico ise bunu CoDi ile değiştirmeyi planlıyor.

Pazar araştırma firması Euromonitor International’a göre, geçen yıl Meksika’daki toplam perakende satışların yüzde 4’ünden azı e-ticaretten geliyor. Kullanımı ücretsiz olan QR kodlu mobil ödeme hizmeti ise ülkenin çevrimiçi alışveriş sektöründeki büyümeyi hızlandıracak.

Akıllı telefon üzerinden çalışan ödeme sistemleri son zamanlarda Çin ve Hindistan gibi ülkelerde oldukça popülerlik kazandı. Çin’de 2018 yılı içinde ülke nüfusunun yaklaşık yarısı mobil ödeme sistemleri kullandı. Hindistan’da ise geçen yıl mobil ödeme kullanımı, 2017 yılından bu yana yüzde 40’a yakın bir artış gösterdi.

Meksika için bir ilk olan mobil ödeme sistemi, ülkedeki yepyeni bir müşteri tabanını ülke ekonomisine katılmalarını sağlayacak. Meksika Merkez Bankası mobil ödeme piyasasının potansiyelini görerek bu teknolojiyi ülkelerine uygulamak için Amazon gibi bir e-ticaret devi ile ortaklık yaptı. Bu ortaklığın ilk meyvelerini ise bu ayın sonlarına doğru görülmesi bekleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
9 görüntüleme
Açık Bankacılık
9 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
8 görüntüleme
Basın Bülteni
8 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.