Bankaların bilgi teknolojilerine yaptığı yatırımların büyük oranı altyapı ve yönetim için harcanıyor. Müşteriye ulaşan bilgi teknolojileri servislerinin geliştirilmesi için FinTech girişimleri ve şirketleri önemli bir rol üstlenebilir.

Peter Cohan tarafından, Forbes için kaleme alınan bir makale, FinTech girişimlerinin bankaların kârlılığına nasıl pozitif fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

Cohan bu savını ispatlamak için Tel Aviv merkezli bir FinTech olan Personetics’in geliştirdiği teknolojisi sayesinde, Kanada merkezli RBC bankasının bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla tüketicilerle etkileşim kurarak elde ettiği başarıyı makalesinde anlatıyor.

Kanada’nın en büyük bankası RBC müşteirleri ile kurduğu özel bir etkilişim ve bunun büyümesine etkisi arkasında bir FinTech girişimi var. RBC, üç kriteri temel alarak, FinTech girişimi, Personetics ile çalışmayı seçmiş. Bunlar sundukları çözümün yapay zeka kullanması, bankanın stratejileri ile uyumlu olması ve sağlam bir altyapıya sahip olması.

RBC, Personetics teknolojisini 12 ila 13 ay boyunca test etmiş ve nihayet canlı yayına almış. Müşteriler bütünüyle yapay zeka ile sunulan dijital servisin müşterileri tarafından çok beğendiliğini belirtiyor.

RBC’nin mobil uygulamalarını kullanan dört milyon müşterisi var ve “NOMI Insight” kullanıyor. Personetics’in geliştirdiği bu uygulama, müşterilere 500 milyon farklı tavsiye ve teklif sunmuş. Örneğin, aynı sigorta şirketini 15 yıl boyunca kullanan bir RBC müşterisi sigorta şirketi değişince, uygulama müşteriden 230 dolar fark tahsil edildiğini tespit ederek müşteriyi uyarmış.

RBC’nin verilerine göre NOMI kullanıcıları finansal hesaplarında yüzde 93 daha fazla zaman harcıyor ve yüzde 50 daha fazla dijital etkileşim gerçekleştiriyor. Müşteriler bu uygulama sayesinde şu ana kadar, toplamda 69 milyon dolar tasarruf sağlamış.

Personetics, bankacılık sistemlerinde deneyimli İsrailli girişimciler tarafından kurulmuş bir şirket. Banka müşterilerinin hesaplarını analiz ederek tasarruf etmelerine yönelik çözümler sunuyorlar.

İlgili makalenin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.