Londra merkezli kredi kartı ve ödeme hizmetleri sağlayıcısı Barclaycard, Alipay ile yaptığı anlaşma ile Alipay kullanıcılarının İngiltere’deki mağazalarda ödeme yapabilmelerini sağlayacak.

İki şirket arasında daha önce 2017 yılında bir pilot proje başlatılmış ve İngiltere’deki 8 mağazada Alipay ile ödeme yapılabilir hale gelmişti. Yeni anlaşma ile ise Barclays’e bağlı 11.000’den fazla tüccar, mağazalarında Alipay ile ödeme kabul edebilecek. Üstelik bunun için mevcut POS sistemlerini değiştirmelerine gerek kalmayacak. Barclaycard, şimdiden 70 müşterinin bu hizmet için başvurduğunu açıkladı.

İki firma arasındaki anlaşmanın İngiltere’yi ziyaret eden Çinli turistler için de oldukça kolaylık sağlayacağını söyleyebiliriz. VisitBritain’in raporuna göre 2019 yılında İngiltere’yi 483.000 Çinli turistin ziyaret etmesi bekleniyor. Bu miktar, 2017 yılındakinden %43 daha fazla anlamına geliyor. Ziyaret edecek Çinli turistlerin toplamda 1 milyar pound harcama yapması bekleniyor.

Barclaycard’ın Alipay ile yaptığı bu anlaşma da şüphesiz Çinli turistlerin daha fazla ödeme yapmalarını teşvik edecek. Zira Alipay, hali hazırda Çin’de en sık kullanılanılan mobil ödeme yöntemlerinden biri.