ONPEX CEO’su ve kurucu ortağı Christoph Tutsch, Şubat ayında yayınladığı makalesinde 2019 yılı kapsamında PSD2, açık bankacılık, sınır ötesi ödemeler ve ödemelerde esneklik potansiyeli konularını değerlendirdi.   

Finans endüstrisi 2018 yılı boyunca birçok değişikliğe şahit oldu. Özellikle son kullanıcıların, basit ve kolay kullanılabilir uygulama tercihleri ile hızla tetiklenen yenilikçi teknolojiler, finansal hizmetlerin merkezine yerleşti.

Christoph Tutsch, açık bankacılık ve API tabanlı teknolojilere olan ilgi nedeniyle ONPEX BaaS platformunu 2018 yılında piyasaya sürdüklerini, üretim ortamına geçiş sonrası beklediklerinden daha kısa sürede 15’ten fazla ödeme kurumu, banka, e-Money kuruluşlarının servislerine üye olduğunu aktararak şu açıklamada bulundu:

Aylık ödeme işlemlerinde ciddi artış gözlemliyoruz, firmaların geleneksel bankaların sunduğu hizmetler yerine daha esnek yapılar barındıran API yaklaşımlarını tercih ettikkerini görüyoruz. Cevabını en çok merak ettiğimiz soru ise : Bankalar gibi geleneksel kurumlar bu yenilikçi değişime nasıl cevap verecekler, 2019 bankacılık eğilimleri neler olacak?

PSD2 : 2019 yılının anahtarı

Özellikle son iki yıldır PDS2 kapsamında geliştirilen uygulamalar ile organizasyonlar büyük bir esnekliğe kavuşuyorlar. Finanasal kurumlar, iş dünyasında PDS2 ile elde edilebilecek potansiyel fırsatları daha net görmeye başlıdılar, bunun bir sonucu olarak da 2019 yılında büyük bankalarla küçük inovatif firmalar arasındaki işbirliğinin artmasına hepbirlikte şahit olacağız. açık bankacılık buradaki kilit noktadır.

Accenture tarafından 2018 yılında yapılan araştırma sonuçları da bu yönde ilerleneceğini destekliyor. Araştırma, küresel bankaların %80’inden fazlasının açık bankacılığa yatırım yaptığını, %90’nının 2019 yılında üçüncü parti sağlayıcılar ile bir ekosistem platformu oluşturmayı planladıklarını gösteriyor.

2019, PSD2’nin faydalarının tamamen ortaya çıktığı bir yıl olacak,  finans sektörünün önemli bir parçasını oluşturan ödeme ekosistemleri yeniliklerin odağında yer alacak ve  2019 yılı bankacılık trendlerinin başını çekecektir.

PSD2 ve API’lerin potansiyeli göz önüne alındığında, finansal hizmet sağlayıcıların 2019 yılı için iyimser olması çok normaldir.  Müşterilerin ve işletmelerin daha fazla basitlik, şeffaflık ve otomasyon bekledikleri dijital bir dünyada hızla ilerliyoruz.

Gelecekteki yeni gelişmeler düşünüldüğünde;  gerçek zamanlı ödemelerin yeni bir norm oluşturması, kimlik doğrulamasında yeni zorunlu güvenlik kuralları ve kripto paralarla ilgili yeni düzenlemelerin önümüze gelip gelmeyeceği sorularının cevabı da ayrıca merak edilen konular arasında bulunuyor.


Bu haberi bizlerle paylaşan Nesrin İlker Peker‘e teşekkür ederiz

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.