İngiltere’de açık bankacılık ve PSD2 üzerine geliştirlen yenilikçi uyglamaların sayısının hızla arttığını izliyoruz. İşte bulardan iki tanesi…

Londra merkezli TrueLayer, tüketiciler ve işletmeler için açık bankacılık ve PSD2 tabanlı ödeme API’sini Ocak ayında duyurdu.

TrueLayer’in hazırladığı yeni API ile ödeme ve para transferleri için yeni bir ödeme alternatifi geliştirdi. Bu çözüm ile kredi ve debit kart işlemleri, banka transferleri ve geleneksel ödeme işlemlerine yeni bir seçenek sunduklarını ifade ediyorlar.

Firma, API’ın beta testine çıktığını ve İngiltere’nin CMA9 gibi önemli büyük bankalarında çalıştığını belirtiyor. CMA9 bankalarını AIB Group (UK), Kuzey İrlanda’da İlk Güven Bankası, İrlanda Merkez Bankası (İngiltere), Barclays, HSBC, Lloyds, Ülke Genelinde İnşaat Derneği, Danske Bankası, Kuzey İngiltere Kraliyet Bankası (RBS) ve Santander olarak sayabiliriz. Firma 2019 yılı planlarında ileri tarihli ödemeler, düzenli siparişler ve toplu ödemeler konusunda da yeni API’lar hazırlanmasının bulunduğunu söyledi.

TrueLayer’in CEO’su ve kurucusu Francesco Simoneschi; firmaların yeni bir ürün çıkardıklarında  “oyun değiştirici” veya “yıkıcı yenilik” gibi söylemlerde bulunduklarını bunun aksine kendilerinin “önemli ve anlamlı yeni fikirler” geliştirmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Ek olarak; geliştirdikleri yeni API ile özellikle dijital kanllarda bankaların rekabetçi ve farklılaştırılmış ürün yaratmlarına imkan verilerek bankaların ödeme sistemlerinin merkezinde yer almaları desteklediklerine vurgu yapıyor.   

Londra merkezli Moneyfarm, dijital varlık yönetimi ve “kendi fintech’ini yarat” platformunun beta testlerine başladı.

Moneyfarm ödemeler API’si dijital varlık yöneticisi, platformu Wealth Kernel dahil bir düzine şirket ile test etmeye başladıklarını söyledi.

Moneyfarm’ın kurucusu Giovanni Dapra  API’nin  işlemlerin güvenliğini, hızını ve kullanılabilirliğini artırma konusundaki problemlere çözüm üretmesinin çok heyecan verici olduğunu belirterek açık bankacılık ile müşterilerine doğrudan fayda sağlayacak ve bu alanda daha fazla yenilikçiliği teşvik edecek atılımların bir an önce gerçekleşmesini beklediklerini ifade ediyor.


Bu haberi bizlerle paylaşan Nesrin İlker Peker‘e teşekkür ederiz

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.