Worldline, ekosistemdeki tüm taraflar arasında ödeme işlemlerini sağlayan çevrimiçi pazar yerlerine özel bir ödeme çözümü duyurdu.

Yeni ödeme çözümü, fiziksel ürünler için klasik pazarlar, franchise sistemler, seyahat acenteleri, self-check-out çözümleri ve teslimat hizmetleri gibi pazar yerlerinin belirli ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Bu pazar yerlerinde dinamik para birimi dönüştürme çözümü sunulacak ve birçok para birimi işlem görebilecek.

Worldline’ın çözümünü kullanan pazar yeri işletmelerinin, kendi ‘ödeme kurumu lisansına’ sahip olması da gerekmiyor. Regüle edilmiş bir pan-Avrupa şirketi olan Worldline lisanslı bir ödeme servis sağlayıcısının tüm gereksinimlerini yerine getiriyor. Bu da ödeme işlemi düzenlemelerine, AML kurallarına ve KYC yükümlülüklerine uyumu sağlıyor.

Worldline’ın ödeme çözümü, pazar yeri içine entegre edilebiliyor ve farklı satıcılardan farklı teslimata zamanına sahip ‘karma’ alışveriş sepetlerini yönetmeye olanak tanıyor. Ek olarak değişken komisyon modelleri dahil tüm otomatik ödemeler birleşik API yardımıyla işlenebiliyor. Sözleşme açısından bakacak olursak sadece pazar yeri işletmecisi Worldline ile ilişki kurabiliyor.

Avusturya, Kıbrıs ve İsviçre’deki pazar yerleriden bazıları şimdiden bu çözümü kullanmaya başladılar.