Çin’de “Açık Bankacılık” deneyimi nasıl yaşanıyor?

11 Nisan 2019
181 Görüntüleme

EY Global hazırladığı “Open Banking Opportunity Index” raporunda  açık bankacılıkta “düzenleme, güvenlik, inovasyon ve güven” konularının nasıl bir dengede olması gerektiğine dair öngörülerini paylaşıyor. Özelikle  açık bankacılığın bir ülkede hızla gelişirken diğerinde gecikmesinin sebeplerini farklı bir bakış açısıyla ortaya koyuyor.

En ilginç tespitlerden birisi –sıralmanın en üst ilk iki ülkesi- İngiltere ve Çin karşılatırıldığında her ikisi de yeniliklere son derece açık, tüketici potansiyeli yüksek ve geniş inovasyon ağlarına sahipken açık bankacılığın temelini oluşturan düzenlemeler açısından önemli farklılıklar gösteriyorlar.  EY, endeks ölçümlerine göre İngiltere’nin küresel seviyeye çok yaklaştığını, Çin’in ise daha az düzenleme odaklı yaklaşımları nedeniyle bir adım geride olduğunu vurguluyor.  Çin’deki açık bankacılık çalışmaları, inovasyon odaklılık ve dünyanın en dijital (%78) tüketicileri tarafından da desteklenerek hızla büyüyor, bu nedenle küresel seviyeye ulaşması  beklentisi oldukça yüksek görünüyor.

Çin’in açık bankacılık kapsamındaki düzenlemelere yaklaşımını pragmatik ve organik özellikte değerlendiriliyor. Çin Hükümeti, sektörün denemeler yapmasına ve ortaya çıkan sorunların üstesinden gelmelerine fırsat tanırken, inovasyon konusunda endişeler taşımakla birlikte, tüketicileri de koruyarak büyümeyi destekleyecek altyapılar kurrmaya çalışıyor.

Çin’de açık bankacılığın agresif gelişimi, Çin’li tüketicilerin günlük yaşamının merkezinde yer alan internet ve akıllı telefonların da hızla büyümesine yol açıyor. İnternet, müşterilerin şubelere gitmeden online bağlantı ile doğrudan bankacılık hizmetlerine ulaşmalarını sağlıyor. Doğrudan bankacılık hem geleneksel bankalar hem de fiziksel şubesi olmayan FinTech’ler tarafından kolaylıkla uygulanabiliyor.  Bu nedenle Çin bankaları (sayıları 3.000’den fazla) kendi rollerini yeniden tanımlamak için açık bankacılık ortamlarını kullanıyorlar, artık kendilerini yalnızca finansal kurum olarak değil teknoloji şirketleri ve müşterileri için “yaşam tarzı ortağı” mottosu ile konumlandırıyorlar.

EY  kıdemli Çin Danışmanı Effie Xin: Çin’in açık bankacılık deneyimi, yenilikçilik ve tüketici adaptasyonu bakımından değerlendirildiğinde dünyanın başka hiç bir yerinde benzer gelişmenin görülmediğini ifade ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Twitter’ın kurucusu FinTech girişimine katıldı

Erhan Kahraman - 19 Nisan 2019

Mikro blog ağı Twitter'ın kurucusu Biz Stone, İngiltere merkezli FinTech girişimi R8'in icra kuruluna katıldı. Londra Borsası'nda listelenmek için hazırlık…

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Hindistan çipsiz kartları tedavülden kaldırıyor

Erhan Kahraman - 18 Nisan 2019

Hindistan Devlet Bankası, çipli olmayan banka veya kredi kartlarının 29 Nisan itibarıyla tümüyle kullanılamaz hale geleceğini duyurdu ve müşterilerine çipli…

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Blockchain Türkiye Platformu ilk meyvelerini verdi

Ahmet Usta - 18 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması ve kullanımının artırılması amacıyla 2018 Haziran’ında Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.