Çin’de “Açık Bankacılık” deneyimi nasıl yaşanıyor?

11 Nisan 2019
230 Görüntüleme

EY Global hazırladığı “Open Banking Opportunity Index” raporunda  açık bankacılıkta “düzenleme, güvenlik, inovasyon ve güven” konularının nasıl bir dengede olması gerektiğine dair öngörülerini paylaşıyor. Özelikle  açık bankacılığın bir ülkede hızla gelişirken diğerinde gecikmesinin sebeplerini farklı bir bakış açısıyla ortaya koyuyor.

En ilginç tespitlerden birisi –sıralmanın en üst ilk iki ülkesi- İngiltere ve Çin karşılatırıldığında her ikisi de yeniliklere son derece açık, tüketici potansiyeli yüksek ve geniş inovasyon ağlarına sahipken açık bankacılığın temelini oluşturan düzenlemeler açısından önemli farklılıklar gösteriyorlar.  EY, endeks ölçümlerine göre İngiltere’nin küresel seviyeye çok yaklaştığını, Çin’in ise daha az düzenleme odaklı yaklaşımları nedeniyle bir adım geride olduğunu vurguluyor.  Çin’deki açık bankacılık çalışmaları, inovasyon odaklılık ve dünyanın en dijital (%78) tüketicileri tarafından da desteklenerek hızla büyüyor, bu nedenle küresel seviyeye ulaşması  beklentisi oldukça yüksek görünüyor.

Çin’in açık bankacılık kapsamındaki düzenlemelere yaklaşımını pragmatik ve organik özellikte değerlendiriliyor. Çin Hükümeti, sektörün denemeler yapmasına ve ortaya çıkan sorunların üstesinden gelmelerine fırsat tanırken, inovasyon konusunda endişeler taşımakla birlikte, tüketicileri de koruyarak büyümeyi destekleyecek altyapılar kurrmaya çalışıyor.

Çin’de açık bankacılığın agresif gelişimi, Çin’li tüketicilerin günlük yaşamının merkezinde yer alan internet ve akıllı telefonların da hızla büyümesine yol açıyor. İnternet, müşterilerin şubelere gitmeden online bağlantı ile doğrudan bankacılık hizmetlerine ulaşmalarını sağlıyor. Doğrudan bankacılık hem geleneksel bankalar hem de fiziksel şubesi olmayan FinTech’ler tarafından kolaylıkla uygulanabiliyor.  Bu nedenle Çin bankaları (sayıları 3.000’den fazla) kendi rollerini yeniden tanımlamak için açık bankacılık ortamlarını kullanıyorlar, artık kendilerini yalnızca finansal kurum olarak değil teknoloji şirketleri ve müşterileri için “yaşam tarzı ortağı” mottosu ile konumlandırıyorlar.

EY  kıdemli Çin Danışmanı Effie Xin: Çin’in açık bankacılık deneyimi, yenilikçilik ve tüketici adaptasyonu bakımından değerlendirildiğinde dünyanın başka hiç bir yerinde benzer gelişmenin görülmediğini ifade ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.