Singapur’da banka müşterilerinin üçte biri açık bankacılık uygulamalarını deneyimliyor. Singapur Business Rewiev’ın yayınladığı MHP Communications’ın “Finansal Uygulamalara Güven” Araştırmasına göre, her beş Singapurludan üçü FinTech firmalarının bankalar kadar güvenilir olduğuna inanıyor. Kabaca yüzde 13’ü FinTech firmaların geleneksel finans kurumlarından daha güvenilir olduğunu söylüyor.  

Araştırmaya göre, Singapurlu yöneticilerin % 30’u açık bankacılığın kolay kullanılabilir ve yenilikçi bankacılık hizmetlerine erişmelerini sağlayacağını düşünüyor. Ayrıca, ankete katılanların  % 25’i açık bankacılık platformlarının  bankaların iletişim maliyetlerini azaltırken daha fazla müşteriye ulaşmalarının da önünü açacağına işaret ediyor.10 kişiden altısı (% 66)  dijital start-up firmalarının geleneksel fianasal servisler kadar güvenilir olduğuna inanıyor, bu sonuç FinTech’lerin Lion City’de hızlı ilerleme şansı olduğunu vurgulayan bir göstergedir.

Katılımcıların % 13 kadarı FinTech’lerin geleneksel şirketlerden daha güvenilir olduğuna inanıyor ve fianasal uygulamaların rekabetin de etkisiyle son 10 yılda daha güvenilir bir noktaya geldiğini ifade ediyorlar. Diğer taraftan, Singapurluların beşte biri (%22) bildikleri ve güvendikleri firmaları tercih ederken  FinTech’leri bankalarından daha az güvenilir buluyorlar. Ek olarak; halen Singapurluların beşte üçü online P2P ile parasal işlemlerin yüksek riskli olduğuna inanıyor, yapılan bu değerli araştırma ile FinTech’lerin ne kadar uzun bir yolu olduğunu açıkça ortaya koyuyor.Singapurluların %89’u bankalarını severken, eşit sayıda yerel ödeme sistemi şirketlerin de itibarlı buluyor. Ancak, sigortacılık (%73), FinTech’ler (%65)  ve varlık yönetimi (%63) sektörlerine genel tüketicilerin güvenlerinin düşük olduğu raporda açıkça ortaya çıkıyor.

Singapur, İngiltere’nin açık bankacılık yaklaşımı ve süreçlerini de yakından izliyor ve gelişmeleri görmek için biraz yavaş hareket ediyor. Singapur Para Otoritesi ilerici hamleleriyle tanınıyor, bu yaklaşımları nedeniyle açık bankacılığı rekabeti arttırmanın ve yerel  pazarı genişletmenin bir yolu olarak görmeleri ve ilerleyen günlerde  hızlı bir hamle yapmaları hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.