Alipay, Çinli turistlerin Alipay uygulamasını kullanarak ödeme yapmalarını kolaylaştırmak için 2019 yılının başından bu yana 300.000 Japon tüccarı sistemine bağladı.

Yapılan basın açıklamasına göre 2018’in başında Japonya’daki yaklaşık 50 bin tüccar Alipay kabul ediyordu. Japonya hükümetinin mobil ödemlerin artmasına yönelik yaptığı baskı sırasında gelen bu büyüme zamanla ivmesini artırmaya devam etti.

Alipay tarafından derlenen verilere göre Çinli turistlerin en popüler tatil noktalarından biri Japonya. Gelecek yıllarda da Japonya’yı ziyaret edecek olan Çinli turistlerin artması bekleniyor. Hal böyle olunca Alipay tatile giden Çinlilerin kendi evlerindeymiş gibi kolay bir şekilde ödeme yapabilmeleri için Japonya’daki Alipay kabul eder tüccarların sayısını genişletiyor. Böylelikle Japonya’yı ziyaret eden turistler mobil cihazları aracılığıyla kolay bir şekilde Alipay kullanarak ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

2018 yılında Japonya’yı ziyaret eden 31 milyon turistin %27’si Çin’den geliyor. Ülkeye sadece Asya kıtasından gelen turist sayısı ise yaklaşık 26 milyon civarında

Alipay’in e-cüzdan ortakları arasında Tayland’dan TrueMoney, Filipinler’den GCash, Güney Kore’den Kakaopay ve Hindistan’dan Paytm de bulunuyor.