Açık Bankacılıkta Dünya Hangi Noktada?

17 Mayıs 2019
26 Görüntüleme

Açık Bankacılıkta yaşanan gelişmeler, önümüzdeki yıllarda geleneksek bankacılığın hafızalarımızda güzel bir anı olarak kalacağının sinyallerini veriyor. Açık Bankacılık dünya çapında gelişmeye, zorluklara rağmen yeşermeye devam ediyor. Dünya Açık Bankacılığı ne kadar sahipleniyor, global olarak baktığımızda neredeyiz, ne kadar yol aldık?

Müşterilerine bankacılık ve finans kapsamında Dijital Bankacılık Platformu sunan, Milano merkezli Epiphany firması misyonlarını “önümüzdeki dönemde bankaların rolü ciddi biçimde değişecek, banka merkezli platformların yerini insan merkezli platformlar alacak bu nedenle uygulama ve platformlarımızı en üst seviyeye çıkartarak müşterilerimize sunmak için çalışıyoruz” şeklinde özetliyor. Firmanın 30 Nisan itibariyle yayınladığı dünya genelindeki Açık Bankacılığın durumuna bir göz atalım.

Kuzey Amerika

Konu bölgede yeni yeni hareketlenmeye başladı. Avrupa’nın PSD2’sine karşılık ABD ve Kanada kendi düzenlemelerini oluşturmaya hazırlanıyorlar. Kanada hükümeti, Şubat 2019’da bir duyuru ile yapılacak çalışmalara zemin oluşturması için tüm FinTech’leri açık bankacılığın yararları ve riskleri hakkında tavsiyelerde bulunmaya davet etti. Bununla birlikte bankaların uyum süreci için de 31 Aralık 2021 tarihini açıkladı. ABD’de konu daha yavaş ilerliyor. Temmuz 2018’de Hazine, TPP’lerin finansal hesaplara ve işlem verilerine erişmesine izin vermek için Tüketici Finansal Koruma Bürosuna tavsiye rapor iletti. NACHA Elektronik Ödeme Birliği 16 API açarak süreci başlatacak. Ancak son tarih belirlemeyerek özel bankaların inisiyatifine bıraktı.

Orta ve Güney Amerika

Bu bölge gelişmelerin oldukça gerisinde kalmış görünüyor, sadece Meksika ve Brezilya’da kıpırdanmalar var. Meksika ilk düzenleme taslağını hazırladı ve FinTech yasasını onayladı. Brezilya ise 2019 yılının ortalarında Açık Bankacılık ile ilgili mevzuatın duyurulacağını ve daha sonra son uyum tarihinin belirleneceğini açıkladı.

Asya

Birçok ülke Açık Bankacılık konusundaki düzenlemeleri yapmakla meşgul. Halihazırda düzenlemesini yapmış ülkeler olarak Malezya (2018’den beri), Hong Kong (2018’den beri) ve Singapur’u sayabiliriz. Singapur, 2016 yılında Açık Bankacılık ortamının oluşturarak ve Finansal Endüstri API Kayıt Defteri” ile Asya’da ilk yasalaşan ülke olmuştur. Güney Kore, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin henüz yasal bir düzenlemesi bulunmuyor. Japonya, Açık Bankacılık sürecini değerlendirme aşamasında ve Japon hükümeti, 2020 yılına kadar 80 bankanın API’yi benimsemesini hedefliyor. Öte yandan, Güney Kore, bir düzenleme olmaksızın Fintech Açık Platform’unun kullanılmasını engelliyor.

Okyanusya

Çalışmalar bu kıtada hızla yol alıyor. Avustralya düzenlemelerini hayata geçirdi ve en büyük dört bankası da Temmuz 2019 itibariyle uyum sürecini tamamlamış olacak. Yeni Zelanda henüz bir düzenlemeye sahip değil ancak 2019’da Açık Bankacılık için Pilot çalışma başlattı.

Avrupa Birliği

Birlik üyeleri PSD2 yasası gereğince tüm yasal düzenlemeleri sırasıyla hayata geçiriyor. Son tarih olarak belirlenmiş olan 14 Mart 2019, 14 Eylül 2019 olarak revize edildi. Bu tarihe kadar bankaların, 3.parti firmaların kullanabilmesi için API dokümantasyonlarını hazırlamaları ve teknik desteği de içeren sanal test ortamı kurmaları bekleniyor. İngiltere’de ise düzenlemeler bir süredir yürürlükte ve hükümet, İngiltere’deki en büyük 9 özel bankanın “Açık Bankacılık Uygulama Varlığı” kurmaları gerektiğini duyurdu. Bu varlık kapsamında standartlaştırılmış API’ların oluşturulması bekleniyor.

Düzenleme tam olarak tamamlanmasına rağmen, Finextra tarafından yayınlanan son bir makalede, Avrupa bankalarının% 40’ından fazlasının API’larını 14 Mart’a kadar açamadığı vurgulandı. % 80’in üzerindeki bir uyumluluk yalnızca Almanya, Belçika, Finlandiya ve İsveç’te görülürken, % 60’ın üzerinde bir uyumluluk Hollanda ve İngiltere’de yer alıyor. İspanya, Danimarka, Fransa ve Norveç bankalarının % 50’sinin ise geride kaldığı gözlenmektedir.

İtalya ise uyumluluğun tüm bankalarda sağlanamadığı ülkelerden biridir ve bunun nedeni de pazarda 4 farklı yaklaşımın ortaya çıkması olarak belirtilmektedir:  dahili olarak API’ler geliştiren bankalar, harici bir sağlayıcıya sahip bankalar, uluslararası gruplara ait olan ve gelişmekte olan bankalar, dahili olarak API geliştiren dış kaynaklı bir BT’ye sahip bankalar.

Önümüzdeki bir yıl içerisinde özellikle İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerindeki gelişmeler sonrası dünya çapındaki Açık Bankacılık sürecinin emeklemenin ötesine geçeceğini görmek dileklerimizle.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
4 görüntüleme
Açık Bankacılık
4 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
4 görüntüleme
FinTech
4 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
18 görüntüleme
FinTech
18 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.