Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için ‘artırılmış zeka’ olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu.

Ticari belgeler geleneksel yolla işlenmek istendiğinde kağıt tabanlı milyonlarca veriye, çeşitli şirketler tarafından verilen yapılandırılmamış belgelere maruz kalınabiliyor. Tüm bunlar ise büyük ölçüde elle gözden geçirildikten sonra işleme sokuluyor.

Gücünü IBM’den alan yeni motor ise dijital olmayan gönderileri ve belgeleri makinede okunabilir formata dönüştürerek bu işlemleri otomatikleştirmeye yardımcı oluyor. Sistem, önceden tanımlanmış bir veri tabanından belge tiplerini tanımlamak, sınıflandırmak, veriden içerik okumak ve yakalamak için doğal dil işlemeyi kullanıyor.

Standard Chartered, motoru Asya, Afrika ve Orta Doğu’daki pazarlara sunarak ve müşterilere daha iyi bir ticari işlem deneyimi sağladığını, verimliliği ve doğruluğu artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Standard Chartered İşlem Bankacılığı Genel Müdürü Lisa Robins konuya ilgili olarak: “Piyasa lideri olarak alıcılar ve satıcılar arasındaki ticarette yıllık 36 milyondan fazla sayfa işleme giriyor. 200 milyondan fazla veri elemanı isim yakalama ve işlem için kullanılıyor. Trade AI Motoru bu işlemler için harcanan süreyi önemli ölçüde azaltarak müşterilere yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı