1 Haziran 2019 günü itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğü giren 507 sıra nolu “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” çerçevesinde artık QR kodlar ile ödeme almak ve yapmak için yeni düzenlemeler hayatımıza giriyor. Bu çerçevede Mali Müşavir Evren Özmen tarafından kaleme alınan makale sürecin nasıl işleyebileceğine dair bize bilgiler veriyor.

Üzerinde QR kod bulunan fatura düzenleyip tahsilat yapabilir misiniz ?

Bu sorunun cevabı evet 1/9/2019 tarihinden itibaren QR kodlu fatura düzenleyip aynı zamanda kestiğiniz faturanızın bedelini müşterinizden tahsil edebilirsiniz.

Nasıl olacak ?

Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi ismi verilen sistem ile mali belgeler elektronik ortamda oluşturularak satış ve tahsilat işlemleri gerçekleştirilebilecektir. Kredi kartı bilgisi v.b. uğraşmadan çok daha kısa sürede ödeme ve tahsilat gerçekleşebilecektir. Hızlı Basit ve Güvenilir şekilde işlem yapılması mümkün olabilecektir.

Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sisteminin Tanımı Nedir ?

Finans kuruluşları ya da ödeme kaydedici cihaz üreticileri ile birlikte özel entegratör kuruluşlar tarafından bu Tebliğde belirtilen usul ve esaslara uygun gerçekleştirilen satış, ödeme/tahsilat işlemleri ile bu işlemlere ilişkin mali belgelerin elektronik belge olarak oluşturulması, iletilmesi, muhafaza ve ibraz edilmesi süreçlerine ilişkin olarak Bakanlıkça izin verilen sistemi verilen isimdir.

Olası Değişiklikler Neler Olabilir ?

Evinize gelen elektrik su faturasına telefonunuzu tutup, kodu taratarak ödeyebilmeniz mümkün olabilecektir.

Satıcının size kesmiş olduğu fatura üzerindeki QR Kodu okutarak ödemenizi yaptığınız anda manuel bir işleme gerek kalmadan muhasebe programına da çıkış entegre olabilir. Mail ortamında size ulaşan faturanın üzerindeki QR kodu bilgisayar başından okutup, tekrar işinize devam edebilirsiniz.

Siz faturanızı QR Kodlu olarak düzenlediğiniz anda muhasebe programınıza manuel işleme gerek kalmadan entegre olabilir. Bu sayede operasyonel hata riski sıfıra inerek zaman tasarrufu sağlanır.

Markette kasaya uğramadan cep telefonunuz ile ürünün üzerindeki QR Kodu okutup, ürünü alıp direk kasaya uğramadan çıkabilmek mümkün olabilir.

Bu arada sanırım QR Kodlu fatura düzenleme hizmetini yine bir aracı firma üzerinden alacağız.

Tahsilat süreleri kısalmasının muhtemel olduğunu ve kart bilgisi girişi , cv kodu v.b. yazma eziyetinden kurtarması anlamında zaman kazandıracağını düşünüyorum.

Dernek, Kooperatif, Site Yönetimi gibi düzenli tahsilat yapan yerlerin tahsilatlarını kolaylaştırması mümkün olabilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar ama yeni birşey öğrendiğimde mutlaka ekleyeceğim

Kanuni Dayanak Nedir ?

01.Haziran.2019 Tarih 30791 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 507 Sayılı Vergi Usul Tebliğidir.

Mali Müşavir Evren Özmen’i Medium ve Linkedin hesabı üzerinden takip edebilirsiniz.