Dealogic tarafından yapılan bir araştırmaya göre son beş yıldır hızla büyümekte olan FinTech birleşme ve satın almaları 2019’un ilk beş ayı içinde rekor kırarak 116,6 milyar dolara ulaştı.

Buisness Insider’ı haberine göre FinTech satın alma ve birleşmeleri adına tarihin en verimli dönemini yaşıyor olabiliriz. Dealogic firması tarafından yapılan araştırmaya göre 2019 yılının geride bıraktığımız beş aylık döneminde satın alma ve birleşme hacmi, 87 işlemde, 116,6 milyar dolar büyüklüğe ulaşmayı başardı. Geride kalan 2018 yılında ise 89 anlaşma ile ulaşılan büyüklük sadece 31,8 milyar dolar olmuştu.

Dealogic ortaklarından Chisa Tanaka yaptığı açıklamada, “Açıkçası, teknolojik yenilikler elektronik ödeme hizmetleri pazarında yoğunlaşan konsolidasyona yol açarken, müşterinin satın alma ve davranış eğilimleriyle ilgili verilere ulaşmak ve bunları analiz etmek için duyulan ihtiyaçlar FinTech satın almalarını hızlandırıyor” dedi. Tanaka ayrıca, ABD’nin FinTech anlaşmaları için dünyanın en popüler ülkesi olduğunu ve ardından Fransa ve İngiltere’nin takip ettiğini belirtti.

Hacimsel olarak bu sene gerçekleşen patlama, ABD’li üç büyük FinTech işleminden kaynaklandı; Fidelity National Information Services Mart ayında 43,3 milyar dolar değerleme ile Worldpay’i satın alırken, Fiserv Ocak ayında 39,4 milyar dolar karşılığında First Data’yı satın aldı. Global Payments ise 26,2 milyar dolarlık değerleme ile Mayıs ayında Total System Services’i satın aldı.

FinTech birleşme ve satın almaları 2019'da rekor kırdı
Kaynak: Business Insider

Uzmanlar, elektronik ödeme yöntemlerinin giderek daha popüler hale gelmesine rağmen dünyanın bütünüyle bakitsiz olması için daha çok yol olduğunu söylüyorlar. Öte yandan nakit kullanımı ülkelere ve bölgelere göre değişiklik gösteriyor.

Uluslararası Takas Bankası (Bank of International Settlements – BIS) tarafından geçen Mart ayında yayınlanan bir raporda, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin e-ödemelere “giderek daha fazla” güvendiği belirtilmişti.

BIS ekonomistleri, “E-ödemelerin kullanımı hızla artıyor ve teknoloji şirketleri ve finansal kurumlar yarının ödeme sağlayıcıları olmak için büyük yatırım yapıyorlar” açıklamasını yaptı.