Kredya kurucu ortağı Murat Çetinkaya, 3-5 Haziran tarihleri arasında Amsterdam’da gerçekleşen Money 20/20 Europe etkinliğinin bu sene ana konusu olarak ele alınan Açık Bankacılık’a dair değerlendirmelerini FinTech İstanbul için kaleme aldı.

Money 20/20

İki senedir takip ettiğimiz ve katılmak istediğimiz Money 20/20 etkinliğine bu sene StartUp Academy bünyesinde davet edildik. Etkinlik finans ve fintech dünyasının önemli oyuncularını bir araya getiren büyük bir etkinlik. Her sene Amerika, Avrupa, Asya ve Çin olmak üzere dört yerde gerçekleşiyor. Katılımcıların önemli bir kısmını şirket kurucuları ve C-level yöneticiler oluşturuyor.

Gelelim bu sene katıldığımız Amsterdam’daki etkinliğe. Etkinlik 3 gün sürdü. İlk günün akşamında Welcome Party ve ikinci günün akşamında da Street Party vardı. 2.000 civarı firmadan 6.000 civarı katılımcıyı ağırladı. Etkinlik alanındaki firmaların büyük bölümünü ödeme teknolojileri firmaları ile açık bankacılık firmaları oluşturuyordu. Devasa bir etkinlik alanı ve beş-altı paralelde akan oturumlar vardı. Aşağıda açık bankacılık oturumlarından ve açık bankacılık firmalarıyla yaptığım görüşmelerden çıkardığım ilginç notları paylaştım.

Açık Bankacılık (Open Banking)

Etkinlikte çok sayıda açık bankacılık firması vardı (Meniga, Token, OpenWrks, Tink, Open Banking, Plaid vs). Avrupa’daki PSD2 ve İngiltere’deki benzer düzenlemelerle birlikte büyük bir yarış başlamış durumda. İngiliz ve İskandinav ağırlıklı firmalar bankalara açık bankacılık platformu ve kişisel finans yönetimi çözümleri satarken Fintech’lere de standarlaştırdıkları banka API’larını abonelik ücreti karşılığında kullandırıyor. İş bu kadar karlı görününce Visa ve Mastercard gibi köklü firmalar da yakın bir zaman önce bu oyuna dahil oldular. Önümüzdeki dönemde bu alanda birçok birleşme ve satın alma olacağını düşünüyorum.

Amerika’daki önemli açık bankacılık/API sağlayıcı firması Plaid İngiltere pazarına girmiş. Yakında Fransa ve İspanya’da da faaliyete geçmeyi planlıyor. Özellikle İngiltere merkezli bazı rakip firmalar Plaid’in Avrupa’ya gelmesinden pek hoşnut gözükmüyorlardı.  Konuştuğum açık bankacılık firmalarından Tink hariç Türkiye’ye gelmeyi düşünen firma yok maalesef. Tink’ten bir yetkili etkinlikte standlarını ziyaret eden Türkiye devlet görevlilerinden kendilerine bir davet yapıldığını da söyledi. Bununla birlikte 1 yıldan önce gelebileceklerini sanmadıklarını söyledi. Devlet görevlileriyle ilgili detay alamadım maalesef.

Açık bankacılık oturumlarındaki bir diğer önemli konuysa Open X oldu. Sadece açık bankacılığın ve finansal verinin müşterilere özel çözümler sunmada yeterli olmayacağını, bireylerin sigortacılık, perakendecilik, telco, sağlık, ve diğer sektörlerdeki verilerinin de açılması ile gerçekten kişisel çözümler oluşturulabileceği konuşuldu. Görünen o ki yakın bir zamanda bankalar dışındaki firmalar da müşteri verilerini açık hale getirmek durumunda kalacak (platformication) ve sektörler arası ilginç çözümler/uygulamalar ortaya çıkacak. Bu oluşumlar için de temel şart, bir diğer hot topic olan, dijital kimlik olduğunu da söyleyelim.

Hintli bir yetkili ülkelerinde 1.5 milyar kişinin KYC işlemini tek bir API ile yapabildiklerini söyledi. Bu Avrupa ve Amerika için henüz bir hayal. Tink’in kurucusu Steve Kircsh hararetle açık bankacılığın herkese açık olması gerektiğini savundu. Hatta “Eskiden dileyen herkes web sitelerini crawl edebiliyorken neden şimdi çoğu aynı veri için bile bir lisans almak gerekiyor?” diye sordu. Mevcutta İngiltere’deki mevzuata göre sadece lisanslı firmalar bankaların açık bankacılık API’larına erişebiliyor. Diğer katılımcılar ise bu uygulamanın güvenlik açısından önemli olduğunu düşünüyor.

Bir diğer ilginç bilgi de Hollanda Merkez Bankasının kişisel veri güvenliği için tv’lerde yayınladığı kamu spotu oldu. Hollanda Merkez Bankası, kişisel verilerle neler yapılabileceğini anlatan bir takım kamu spotları yayınlamış. Yanımda oturan Hollandalı bir katılımcı kamu spotunun korku filmi gibi olduğu söyledi. Biraz araştırdım ama videoları bulamadım maalesef.

Innopay firmasından bir yetkilinin yaptığı sunumda bankaların açık bankacılıkta geldiği noktayı özetleyen bir matris dikkat çekiciydi. Matrise buradan bakabilirsiniz. Matriste ülkemizden sadece İş Bankası ve Kuveyt Türk yer almış. Özellikle Kuveyt Türk’ün geldiği nokta takdire şayan. Türkiye’de bu konuda ciddi adımlar atmış başka bankaların da olduğunu biliyorum. Ama nedense bu matriste yer almamışlar.

Murat Çetinkaya’ya bu makalesi ve değerli görüşleri için teşekkür ediyoruz.