Hollanda bankalarına müşterilerin ödeme verilerini kişiselleştirilmiş pazarlama amacıyla kullanmayı bırakmalarını söylendi.

Geçtiğimiz ay ING, işlem verilerini müşterilerine daha isabetli e-posta ve kısa mesaj göndermek için kullanacağını açıklamıştı. Bu açıklama gizlilik avukatlarının dikkatini çekti ve sonrasında Hollanda Veri Koruma Kurumu ve Hollanda Bankacılık Kurumu’na bankaların müşterilerin ödeme verilerini kişiselleştirerek pazarlama amacıyla kullanmaması gerektiğine dair birçok şikayet iletildi.

Kurumun yönetim kurulu üyesi Katja Mur konuya yönelik: “Ödeme verileri birisinin hayatı hakkında size oldukça fazla bilgi verebilir: parayı nereye harcıyorsunuz?, hangi derneklere mensupsun? kimlerle ilişki içindesin? gibi soruların cevabını ödeme verilerinden anlamak mümkün. Bu yüzden bankacılık sektörünün gizlilik kurallarını göz ardı etmemesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bu şikayetler ING’nin hamlesi sonrası gelirken De Volkskrant gazetesi ABN Amro, Rabobank, De Volksbank gibi başka bankaların da ödeme verilerini kişisel pazarlama için kullandıklarını ve onlarında radar altında olduklarını söylüyor.

Bankalar her ne kadar kişiselleştirilmiş pazarlamanın müşterilerin iyiliği adına olduğunu düşünse de bu durumun gizlilik endişesi de taşıdığı aşikar. Katja Mur’un da dediği gibi kişilerin yaptığı ödemelerden yola çıkarak hayatına dair birçok şey öğrenilebilir. Müşterilerin bunu ne kadar isteyeceği tartışmalı bir konu.