Reuters’in gördüğü yasa tasarısının bir kopyasına göre, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini engelleme veya dijital para birimleri yayınlamalarını önleme önerisi ABD Mali Hizmetler Komitesi tarafından tartışılmak üzere dağıtıldı.

Facebook’un Libra önerisinin yaygın itiraz görmesinin ardından genişleyen bir incelemeye işaret eden tasarı, koyulacak kuralların ihlali söz konusunda günlük 1 milyon dolar para cezası öneriyor.

“Büyük Teknoloji Şirketlerini Finans’tan Uzak Tutma Yasası” olarak adlandırılan yasa çevrimiçi platformlardan yıllık en az 25 milyar dolar gelir elde eden şirketleri kapsıyor. Konuya yönelik yapılan resmi değerlendirme ise şu şekilde: “Büyük bir teknoloji platformu, Federal Rezerv Sisteminin Yönetim Kurulu tarafından belirlenen şekilde değişim aracı, hesap birimi, değer deposu veya benzeri bir işlev olarak yaygın şekilde kullanılması amaçlanan bir dijital varlık oluşturamaz, sürdüremez veya işletemez.

Geçtiğimiz ay kripto para birimini 2020’de piyasaya süreceğini açıklayan Facebook’un ardından alevlenen bu tartışma büyük teknoloji şirketlerinin finansal hizmetler sunmasının engellenmesiyle sonuçlanabilir. Facebook’un yanı sıra Google, Facebook, Apple, Amazon gibi şirketlerin de finansal teknolojilere yatırım yaptığı ve bu alanda çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donal Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamasında büyük teknoloji şirketlerini hedef alarak banka olmak istiyorlarsa diğerleri gibi bankacılık lisansı almaları ve ABD yasalarına uymaları gerektiğini belirtmişti.