Allied Market Research tarafından yayınlana araştırmaya göre küresel mobil ödeme piyasasının değeri 2023 yılında 4,5 trilyon dolar değerine ulaşacak.

2016 yılında pazarın 601 milyar dolar değerinde olduğunu belirten araştırmaya göre 2023 yılına kadar sektörde önemli bir büyüme öngörüyor. Rapor pazar büyüklüğü, öngörüler, fırsatlar, önemli segmentler ve işletme performanslarına dair detaylı analizler içeriyor.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte her alanda bir mobil çözümle karşılaşır olduk. Ödemeler piyasası da bu alanlardan biri olarak dikkat çekiyor. Mobil cihazların hızlı ve sorunsuz ödeme deneyimi sunması birçok kullanıcıyı bu kolaylıklarla birlikte kendine çekti. Buna karşın raporda güvenlik ve gizlilik endişelerinin büyümeyi baltalayabileceğine de değiniliyor.

Allied Market Research tarafından yapılan araştırma da gösteriyor ki mobil ödeme piyasası önümüzdeki yıllarda hızla büyümeye devam edecek. Küresel mobil ödeme piyasasını analiz eden raporda ödemeler işlem türüne göre SMS, NFC ve WAP olarak bölünerek detaylı bir şekilde incelenmiş. SMS yönteminin 2016 yılında toplam payın yarısını oluşturduğu belirtilirken öngörülen süre boyunca daha fazla ilerleyeceği tahmin edilmiyor. Buna karşın NFC teknolojisi tabanlı işlemlerin 2017 – 2023 yılları arası en büyük büyümeyi göstereceği tahmin ediliyor.

Mobil ödeme yönteminin türüne göre bakacak olursak da rapor mobil cüzdan ve banka kartlarının belirtilen süre boyunca en yüksek büyümeyi gerçekleştireceğini gösteriyor.

Coğrafi olarak ise mobil ödemeler piyasasındaki payın büyük bir kısmını 2016 yılında olduğu gibi 2023 yılında da Asya Pasifik bölgesinin oluşturması bekleniyor.

Allied Market Research tarafından hazırlanan rapora buradan ulaşabilirsiniz.

KaynakGlobeNewswire