İngiltere bankacılık sektörü 2019’un ilk yarısında yaklaşık 820 milyon sterlin değerindeki dolandırıcılık faaliyetlerini önledi. Ticaret birliği UK Finance’ın yayınladığı dolandırıcılık istatistiklerine göre 2018 yılında bu yana yüzde 14 oranında bir artış söz konusu.

Verilere göre bankalar ve finansal kuruluşlar, yılın ilk altı ayında her gün 4,5 milyon sterlin değerinde sahte işlemin tamamlanmasını önledi. Buna rağmen dolandırıcılar 616 milyon sterlin değerinde parayı kaçırdılar. Bu miktarın 208 milyonluk kısmı APP sahteciliği gibi manipülatif  sosyal mühendislik saldırılarından geliyor.

UK Finance, müşterilerin online alışveriş yaparken kart verilerini çalmak için karmaşık saldırılar kullanıldığını, finans sektörünün dışındaki üçüncü şahısların veri ihlali nedeniyle müşteri bilgilerinin çalındığını söylüyor.

2019 yılının ilk yarısındaki ödeme kartlarında, uzaktan bankacılık işlemlerinde ve çeklerde dolandırıcılık nedeniyle gerçekleşen toplam zarar, 2018’deki aynı dönemden bu yana %2 artış göstererek 408 milyon sterlin olarak kaydedildi.

UK Finance’ta Genel Müdür olan Katy Worobec konuyla ilgili olarak: “Finans sektörü, müşterileri bu tehditten korumak için sürekli olarak ileri güvenlik sistemlerine yatırım yapıyor ve aynı zamanda sorumluları, suçluları yakalamak için kolluk kuvvetlerine yardım ediyor. Ancak, suçlular müşterilerin daha sonra sahtekarlık yapmak için kullanılan verilerini elde etmek için finansal sektör dışındaki güvenlik açıklarından yararlanmaya devam ediyor. Dolandırıcıları yenmek ve müşterilerin verilerini güvende tutmak için çevrimiçi perakendeciler ve sosyal medya şirketleri de dahil olmak üzere hepimiz birlikte çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.