Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi için verdiği ifadede Libra’nın gerekli olduğunu ancak Facebook’un şu anda bunun için ideal bir aracı olmadığını söyledi.

Libra için white paper’ın yayınlandığı günden bu yana işlerin pek de iyi gitmediğini söylemek mümkün. Sosyal medya devinin kripto para birimi projesi ilk günden itibaren büyük tepkilere maruz kaldı. Son olarak da Mastercard, Visa, PayPal ve Stripe gibi şirketler projeden ayrıldığını açıkladı.

Zuckerbeg, Temsilciler Meclisi’ne verdiği ifadede Libra’nın finansal sistemlerden uzak kalmış milyarlarca insana yardımcı olma amacı güttüğün, söylüyor.

“Finans sektörü durgun ve ihtiyaç duyduğumuz yeniliği destekleyecek dijital bir finans mimarisi yok. Bu sorunun çözülebileceğine ve Libra’nın da yardım edebileceğine inanıyorum.

Bunun inşa edilmesi gerektiğine inanıyorum ama anlıyorum ki şu anda biz, bunun için ideal bir elçi değiliz. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca birçok sorunla karşılaştık ve insanların bu fikri Facebook harici herhangi bir şirketin sunmasını dilediklerine eminim.

Bununla birlikte Zuckerbeg, Libra Birlliği’nin 21 üyeden oluşan bağımsız bir koalisyon olduğunu ve bunu kontrol etmediklerini de vurguladı. Ayrıca ABD’li düzenleyiciler tarafından onaylanmadan Facebook’un herhangi bir yerde Libra’yı başlatmayacağını da sözlerine ekledi.

Zuckerberg verdiği ifadede Amerika’nın, dijital ödemelere öncülük etmezse yabancı şirketlerin ve ülkelerin gerisinde kalacağını söylüyor. Hatta spesifik olarak Çin’in gelecek aylarda benzer fikirlerle ortaya çıkacağını ifade etti.

Libra çoğunlukla dolar tarafından desteklenecek ve bunun Amerika’nın finansal önderliğini genişleteceğine inanıyorum. Eğer Amerika inovasyon yapmayacaksa finansal önderliğimiz tehlikededir demektir.

Zuckerberg’in verdiği ifadenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.