Japonya merkezli telekomünikasyon şirketi Softbank ve teknoloji devi IBM ‘cross-carrier’ adını verdikleri blokzinciri ödeme çözümü için ortaklığa gitti.

Bu çözüm sayesinde kullanıcılar yurt dışı gezilerinde akıllı telefonları aracılığıyla yerel ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

SoftBank, IBM’in yanı sıra bu blokzinciri ağı için “Carrier Blockchain Study Group Consortium” (CBSG) çatısı altında TBCASoft girişimiyle de birlikte çalışacaklarını belirtti. 2016 yılında kurulan TBCASoft SoftBank’tan yatırım almıştı.

SoftBank, CBSG tarafından üstlenilen ilk projenin, mobil cihaz kullanıcılarının kendi ülkeleri dışında seyahat ederken telefonlarını aracılığıyla yerel olarak ödeme yapmalarını amaçlayan “Cross-Carrier Payment System” (CCPS) olduğunu da açıklamasında paylaştı.

Daha açıklayıcı olursak; kullanıcılar blokzinciri tabanlı bu sistem sayesinde yurt dışında telefonlarını kullanarak mobil operatörleri aracılığıyla ödeme yapabilecekler.

Yapılan açıklamada 3 şirket arasındaki anlaşmaya dair detaylar paylaşılmamış. Bununla birlikte TBCASoft’un, IBM’in gücünü Hyperledger’dan alan kurumsal blokzinciri çözümü IBM Blockchain Platformu’nu kullanacağını biliyoruz.

TBCASoft’un teknolojisi farklı operatörler ve işlem kayıtları arasındaki temizliği “optimize etmeye” yardımcı olacak. Bununla birlikte mobil ağların birlikte çalışabilirliğine ve ödemeleri mümkün kılmak için satıcı ağlarının kullanılmasına olanak tanıyacak.

Aralarında Kore’den LG U+, Kt, Malezya’dan Axiata gibi şirketlerin de bulunduğu CBSG konsorsiyumunda Türkiye’den Turkcell de yer alıyor.