Girişimcilik ekosistemi ve bu ekosistemin aktif olduğu pazarlar ile alakalı analitik veriler hazırlayan Startups.Watch, Türkiye FinTech ekosistemi, küresel FinTech ve InsurTech ekosistemleri ile alakalı yeni raporlarını yayınladı.

The State of Turkish Fintech Ecosystem

Türkiye FinTech ekosistemini ele alan bu raporda ağırlıklı olarak FinTech girişimleri ve yatırımları analiz ediliyor.

Rapordaki verilere göre 2015 ile 2019 yılları arasında Türkiye’de kurulan FinTech girişimi sayısı 177. Bu girişimlerin ağırlıklı olarak ödemeler ve kripto para birimlerine yönelik olduğu görülüyor.

Global Fintech Report

Küresel FinTech Raporu ise Ekim 2019’un FinTech yatırım faaliyetlerini ele alıyor.

Raporun verilerine göre Ekim 2019’da 1.8 milyar dolar değerinde 143 erken aşama yatırımı gerçekleşti. 5 özel sermaye anlaşmasıyla 732 milyon dolar, 7 ICO ve IEO üzerinden ise 31 milyon dolar değerinde yatırım gerçekleşti.

Global Insurtech Report

Insurtech raporunun verilerine göre ise 13 erken dönem anlaşmasıyla 447 milyon dolar yatırım gerçekleşti. Özel sermaye ve ICO tarafında ise herhangi bir yatırım gerçekleşmedi.

Tüm raporların detaylarına startups.watch’tan ulaşabilirsiniz.

Startups.Watch tarafından yayınlanan yüzlerce farklı başlıktaki raporlara, Türkiye girişimcilik ekosisteminde gerçekleşen gelişmelere dair analitik verilere ulaşmak için platforma üye olabilirisiniz.