KOBİ’lerin nakit ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde giderebilmesi için onları finansal kurumlarla bir araya getiren Fon Radar’ın kurucu ortağı Elif Özdemir, FinTech İstanbul’a Fon Radar’ı ve girişim serüvenini anlattı.

Kendinizi tanıtır mısınız?

2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra iş hayatına Turkcell’de yazılım geliştirici olarak başladım. 2001 yılında, büyük ölçekli bir yazılım projesinde çalışmak üzere gitmiş olduğum Britanya’da, 11 yıl boyunca yazılım geliştirici, analist, takım lideri, proje yöneticisi görevlerinde bulundum.

2009 yılında Londra ofisinde çalışmaya başlamış olduğum ThoughtWorks Agile danışmanlık şirketi ile 2014 yılında Türkiye’deki ilk müşterimiz olan Hepsiburada.com’a hizmet verdim, bu esnada ekip arkadaşlarım ile Türkiye ofisimizi açmak üzere çalışmalara başladım. Farklı sektörlerdeki müşterilerimize kaliteli uygulamalar geliştirdik. 2016 yılında ThoughtWorks, Türkiye’den ayrılmaya karar verince, ben kalmayı seçtim ve 2016-2017 yılları arasında Vodafone Türkiye ofisinde kıdemli müdür olarak görev yaptım. Hemen ardından 2017’de kurmuş olduğum AgiShift Agile Danışmanlık şirketi ile bankacılık, sigorta, e-ticaret gibi sektörlerdeki müşterilerime yazılım geliştirme konusunda danışmanlık vermekteyim. Ayrcıa 2016 yılından beri de Özyeğin Üniversitesinde Agile Yönetim dersleri veriyorum. 

Girişiminiz kuruluş hikayesini ve ekibinizi anlatır mısınız?

Değişken finansal koşullar altında nakit ihtiyaçlarını yönetebilmek, KOBİ’lerin en   önemli gereksinimlerinden birisini oluşturuyor. Ortağım Okan Ünlüçerçi, bu ihtiyacı 20 yılı aşan finansal satış ve pazarlama kariyeri boyunca gözlemleyebilmiş bir profesyonel.

Okan, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 1994 yılında mezunu oldu. 3 yıl boyunca ENKA Holding’de satış temsilcisi olarak görev yaptıktan sonra, finans sektöründe çalışmaya başladı. 1999 yılında çalışmaya başladığı Fiba Faktoring A.Ş.’de 13 yıl boyunca finansal satış ve pazarlama konusunda görev yaptı. Okan ayrıca Yapı Kredi Faktoring ve Zorlu Faktoring’de de olmak üzere toplamda 20 yıl bu sektör içerisinde yer aldı.

Okan, KOBi’lerin nakit akışlarını yönetmelerine yardım etmek için onları finansal kurumlar ile birleştirecek bir dijital platform oluşturma fikrini benimle paylaştı ve fikrimizle bu sene Mayıs ayında İTÜ Çekirdek’e başvurduk. İTÜ Çekirdek’e kabul edildikten sonra aldığımız girişimcilik eğitimi sırasında ürün prototipimizi geliştirdik, KOBİ’lerle test etmeye başladığımızda ürüne ilginin yüksek olduğunu gördük.

Bu arada hızlıca şirket kuruluşumuzu gerçekleştirdik ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) aldığımız onayı takiben, ürünün ilk fazının geliştirmesini tamamladık.

FinTech 101 Eğitim programına da katıldınız. Kısaca bu program hakkındaki görüşlerinizi ve Fon Radar’ı kurma sürecinde size nasıl faydası olduğunu paylaşabilir misiniz?
Bizim için bir dönüm noktası oldu diyebilirim. Finans alanındaki 20 yıllık deneyimimi, geleneksel mecralardan dijital ortama nasıl aktarabileceğimi düşünme fırsatı verdi ve çok zihin açıcı oldu. Selim Hoca’nın ve Ahmet Bey’in, FinTech alanında küresel gelişmeleri ülkemizde erişilir hale getirmek konusundaki emekleri çok kıymetli. Bu anlamda ülkemizde finansal dijital dönüşümün öncüleri olduğunu düşünüyorum. Programdaki konuk konuşmacı seçimlerini de çok başarılı buluyorum. Fintech alanındaki son gelişmeleri takip etmek isteyen herkese öneririm.
Ayrıca Fon Radar’ın fikri kafamda oluştuğunda Selim Hoca ile paylaştım ve beni hemen İTÜ Çekirdek sürecine yönlendirdi.Bu anlamda kendisine çok müteşekkirim.

Girişiminiz hakkında bilgi verir misiniz?

Fon Radar, KOBİ’lerin nakit akışlarını yönetmelerine yardım etmek için, onları finansal kurumlar ile bir araya getiren yenilikçi, hızlı ve BDDK onaylı bir dijital platformdur.

KOBİ’lere vadeli alacaklarına karşılık en uygun alternatife dakikalar içerisinde ulaşma imkânı sunan Fon Radar, finansal kurumlara da düşük maliyet ile yeni pazarlara ulaşma fırsatı vermekte, satış süreçlerini kısaltmaktadır.

KOBİ, Fon Radar iOS ve Android uygulamalarına faturalı çeklerinin görüntüsünü yükler ve Fon Radar’a kayıtlı kurumlar arasından teklif almak istediklerini seçer. Finans kurumları KOBİ’nin talebine teklif gönderirler. KOBİ kısa sürede gelen tekliflerden, lokasyon ve tutara bakarak, en uygun olanı onaylar ve Fon Radar referans numarası ile, en yakın şubeden parasını alır. 

Fon Radar müşterileriyle buluştu mu?

İki ay önce başlamış olduğumuz, düşük bütçeli pazarlama faaliyetlerimizle 60’dan fazla KOBİ üye elde edebildik. Bu sayıyı kısa sürede binler seviyesine çıkartmak istediğimiz için, ERP şirketleri ve GSM operatörleri ile de görüşme halindeyiz.

BDDK onayımızı takiben görüşmeye başladığımız finansal kurumlardan bir kısmını çok yakında platforma kaydedeceğiz. Ayrıca Finansal Kurumlar Birliği ile yaptığımız iş birliği görüşmelerinin sonuçlanması durumunda bu sayı hızla yükselecek.

Girişiminiz hangi soruna çözüm oldu? Nasıl bir fark ortaya koydunuz?

KOBİ’ler Türkiye’deki toplam işletmelerin %99’unu, istihdamın da %75’ini oluşturuyor. Ancak KOBİ kredilerinin bankacılık sektörü toplam krediler içerisindeki payı, sadece %26, yani finansmana ulaşmakta çok zorlanıyorlar.

Nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla uzun zaman ve büyük gayret harcayan KOBİ’ler, doğru çözüme ulaşamıyorlar. Hatta çözüm arayışı için harcadıkları zaman, performanslarını da ciddi şekilde azaltıyor.

Finans kurumları için de, satış süreçleri oldukça maliyetli ve uzun.

Fon Radar ile KOBİ’ler vadeli alacaklarına karşılık en uygun alternatife çok kısa sürede ulaşırken, finansal kurumlar da düşük maliyet ile yeni pazarlara erişebiliyorlar.

Bugüne kadar hangi destekleri aldınız? 

KOSGEB başvurumuz bulunuyor.

İTÜ Çekirdek size neler kattı?

İTÜ Çekirdek’te katıldığımız girişimcilik eğitimleri sırasında iş planımızı geliştirme ve değer önerimizi test etme fırsatı bulduk. Pek çok mentör görüşmesi yaptık ve özellikle KVKK süreci ve BDDK onay süreci konusunda çok kıymetli bilgilendirmeler edindik. Ofis ve seminer imkanlarından da faydalandık.

Ayrıca en önemlisi de, Demo Day’ler sayesinde yatırımcılar ile bire bir görüşme imkanı bulduk.

Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

2020 yılında yürürlüğe girecek e-çek ve e-senet kanunlarına hazırlık olarak bu modüllerimizi geliştireceğiz. Makine öğrenmesi ile beraber KOBİ’ye akıllı finansal çözümler önermek, KOBİ’nin cebindeki finansal danışmana dönüşmek istiyoruz.

Ayrıca önemli bir finans merkezi olan Londra’da da ofis açarak, Fon Radar KOBİ çözümlerini orada da hayata geçirmek istiyoruz.