Juniper Research, 2020 yılı için yaptırdığı Mobil Bankacılık Trendleri araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Buna göre öne çıkan 22 trend belirlendi

2020 yılına kadar yaklaşık iki milyar mobil bankacılık kullanıcısı olması öngörülüyor. Mobilden işlem yapan kullanıcı sayısı diğer kanalları kullananlara göre hızlı bir şekilde artıyor. Gelişmekte olan ülkelerde, kullanıcıların birçoğu ilk bankacılık deneyimlerini mobil cihazlar aracılığıyla yapıyor.

Bankaların karmaşık yasal düzenlemelere uymaya çalışması, mobil bankacılıkta güvenli kimlik doğrulama sistemleri ihtiyacı, bulut tabanlı uygulamaların arttırılması, blokzincir kullanımı gibi gündemde bir çok zorlu konu olsa da anlık bankacılık işlemleri birçok fırsatı içinde barındırıyor.

Mevcut küresel bankacılık stratejisi, anlık bankacılık işlemlerinde mobil cihazlar ve uygulamaların kullanılmasını teşvik ediyor. Büyük kurumlar bu strateji kapsamında, müşterilerine en iyi mobil bankacılık yeniliklerini sunmaya odaklanmış durumda.

2020 için öne çıkan 22 mobil bankacılık trendi

1-Açık Bankacılık

2-Tek Kanal Banakacılık – Mobil Banka

3-Geleneksel Olmayan Bankacılık ve Sosyal Sorumluluk

4-Anlık Kredi Kararları Alınması

5-Karşılıklı Borç Verme

6-Yapay Zeka

7-Chatbot

8-Veri Madenciliği

9-Arttırılmış Gerçeklik

10-Konum Teknolojisi (Beacons)

11-Sesli Bankacılık

12-Dokunmatik İşlemler

13-İnsanlı Dijital Bankacılık

14-Nesnelerin İnterneti

15-Mobil Dijital Cüzdan Uygulamaları

16-Bulut Tabanlı Mobil Uygulamalar

17-Yakınsamalı Uygulamalar

18-API Entegrasyonları

19-Sosyal Mesajlaşma ile Entegrasyon

20-Mobil Uygulamalarda ATM Kullanımı

21-Biyometrik Kimlik Doğrulama

22-Erken Kimlik Doğrulama

Bankacılık sektörü, mobil teknolojileri benimseyen ilk büyük sektörlerden biridir.  Yenilikler, geleneksel bankacılığın dışında, klasik Bankacılık tanımıyla sınırlandırılamayacak şekilde fintechlerin girişimleri ile devam ediyor.

2020 ve sonrasında, bu eğilimler, yalnızca gelişmiş ülkelerde değil, aynı zamanda milyarlarca insanın “bankasız” olduğu az gelişmekte olan ülkelerde de tüketici deneyimini geliştirmeye devam edecektir.

Bu milyarlarca “bankasız” müşteri, gelecekte mobil bankacılık kullanan yaklaşık iki milyar müşteriye eklenecek.