Hollanda merkezli banka ING, müşterilerin dijital varlıkları güvenli bir şekilde saklamalarına yardımcı olmak için bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Reuters’ın haberine göre saklama projesi hala ilk günlerinde ve bankanın kripto para birimlerine güç veren blokzinciri konusundaki çeşitli girişimlerinden biri.

Banka, Reuters’e verdiği demeçte, “Hem varlık destekli hem de yerel güvenlik belirteçleri bakımından dijital varlıklar konusunda artan fırsatlar görüyoruz.” ifadesini kullandı. ING’nin müşterilerine, gelişen sektöre ayak uydurmak ve uyumlu bir yol sağlamak için dijital varlıkların arkasındaki teknolojiyi geliştirmeye odaklandığını da ekliyor.

Proje, köklü finansal şirketlerin hem bitcoin hem de diğer dijital varlık türlerinin yanı sıra kripto para birimleri için saklama ve diğer hizmetler sunma amacıyla ortaya çıktı. Birçok büyük finans şirketi, tahvil veya hisse senedi gibi geleneksel varlıkların dijital varlıklara dönüştürülebileceğini ve blokzinciri teknolojisi kullanılarak ihraç edilip aktarılabileceğini umuyor.

Köklü finansal şirketlerindeki saklama ve diğer back-office hizmetlerinin kıtlığı, yeni varlık sınıfındaki daha kurumsal yatırımların önündeki engellerden biri olmuştur.

Ekim 2018’de, Boston merkezli yatırım yöneticisi Fidelity, kurumsal yatırımcılara kripto para birimi saklama ve ticaret hizmetleri sağlamaya odaklanan bir bölüm başlattı. Geçtiğimiz ay ise New York’taki düzenleyiciler tarafından devlete bağlı şirketlere hizmet sunmak adına onay aldı.

Bankalar ve diğer finans firmaları blokzincirinin geliştirilmesine yatırım yapmaya devam ederken, teknoloji henüz söz verdiklerini yerine getirebilmiş değil. Bunun için bir daha beklememiz gerekecek.

KaynakReuters