Accenture’un öngörülerine göre, Kuzey Amerika bankaları işleri otomatikleştirmek veya çalışanlara yardımcı olmak için teknolojiyi kullanarak 2025′e kadar 70 milyar dolardan fazla tasarruf sağlayabilirler.

Accenture’un Kuzey Amerika’daki finansal hizmetler uygulama başkanı Cathinka Wahlstrom, otomatikleştirilecek birçok iş dalı olduğunu dile getiriyor. Çalışanlar için de yeni teknolojilerin bir nimet olabileceğini vurgulayan Cathinka, bunun korkulacak bir şeyin aksine bir fırsat olduğunu, doğru yapıldığı taktirde hem verimlilik tasarrufu hem de sonuçta müşteri deneyimi açısından harika olacağını söylüyor.

Bankalar ve finansal kuruluşlar tüm operasyonlarını elden geçirerek ve müşterileri için dijital çözümler sunarak hızla ilerleyen teknolojik değişime ayak uydurmaya çalışıyorlar.

Accenture’a göre önümüzdeki senelerde bazı roller önemli ölçüde değişecek. Kredi memurları, mali müşavirler, banka denetleyicileri, banka memurları tarafından gerçekleştirilen görevlerin yüzde 50’sinden fazlasının 2025 yılına kadar otomatikleştirileceği tahmin ediliyor. Sermaye piyasalarında finansal analistler, satış temsilcileri, aracı kurumlar ve istatistikçiler tarafından yapılan işlerin yarısından fazlası da aynı dönemde otomatikleştirilebilir. Accenture’un yaptığı ankete katılan finans yöneticileri, çalışanlarının alnızca dörtte birinin akıllı teknolojilerle çalışmaya hazır olduğunu söylüyor.

Teknoloji, firmaların maliyetleri düşürmesine ve daha verimli hale gelmesine izin verdiği için, makineler insan işgücünün inovasyon, ilişki kurma ve müşteri hizmetleri gibi daha değerli işlere odaklanmasına da yardımcı olabilir. Bu da neticede, bankaların yeni teknolojileri kullanarak büyük ölçüde tasarruf etmelerini sağlayacaktır.

KaynakBank Innovation