Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Yeni yıl oldukça hızlı başladı. Çin, Hindistan ve ABD’de çok sayıda önemli gelişmenin yaşandığı haftada sizler için aşağıdaki beş haberi seçtim.

Dijitalleşen dünyada müşterini tanı süreçlerinde ıslak imzanın zorunlu olması şirketleri oldukça zorluyor. Bunun bilincinde olan Hindistan Merkez Bankası, gerekli adımların yerine getirilmesi halinde video görüşmeleri ile müşteri doğrulaması yapılmasının önünün açan bir düzenleme yaptı.

Kartlı ve dijital ödemelerin artması, nakde duyduğumuz ihtiyacı azaltıyor. Buna karşın büyük şehirlerde çok sayıda ATM yan yana bulunurken kırsal bölgelerde ATM bulmak çok zor olabiliyor. Bu sorunlu yapıya çözüm üretmek isteyen Belçika bankaları, akılcı bir plan doğrultusunda ortak ATM ağı kuracağını açıkladı.

Ödeme teknolojilerinde verimsizliği önleyen bir diğer çözüm ise ortak (ulusal/standart/birlikte çalışabilir) QR kodlar… Birçok ülkede (Türkiye dahil) standartlaştırılması için çalışmalar yapılan QR kodlar, Çin’de de sıcak bir konu. Merkez bankası 2021’de tüm QR kodlar birlikte çalışabilir hale gelmesini istiyor. Buna paralel bir adım atım WeChat Pay ve UnionPay, ortak QR kodları test etmeye başladı.

1 Ocak’ta Kaliforniya’da kişisel verilerle ilgili bir düzenleme (CCPA) yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeye uyumlu olmak için Samsung Pay, verilerinin satılmamasını isteyen kullanıcılara “verilerimi satma” seçeneği sunmaya başladı.

Sesli asistanlar dünyasının lokomotifi olan ve artık birçok otomobilde bulunan Alexa, akaryakıt ödemelerinin yapılabilmesi için Exxon ile işbirliği yaptı. Bu adım, şüpheyle yaklaşılan sesli ödemelere yeni bir soluk getireceğe benziyor.

Keyifli okumalar…

1. Hindistan Uzaktan Müşteri Kabulünün Önünü Açtı

Hindistan Merkez Bankası Reserve Bank of India (RBI), video tabanlı müşterini tanı süreçlerine izin vererek bankaları ve fintech’leri rahatlatan bir adım attı.

 • Bu kapsamda Hindistan’da olduğu konum bilgisinden tespit edilen müşterilerin bilgileri, banka veya Aadhaar kartlarıyla ve kendilerine yöneltilecek bir dizi soruyla doğrulanabilecek.
 • Söz konusu görüntülü aramaların WhatsApp ya da Google Duo gibi üçüncü parti kaynaklardan değil, bankaların kendi kanallarındanyapılması gerekecek.
 • Söz konusu düzenleme, ilgili kurumlar için büyük bir tasarruf anlamına geliyor.

Kaynak: Finextra, The Economic Times

2. Nakit Kullanımının Azalmasıyla ATM’lerde Oluşan Verimsizliği Önlemek İsteyen Belçika Bankaları, Ortak ATM Ağı Kuracak

Mobil ve temassız ödemelerin yaygınlaşmasıyla nakit kullanımının ve dolaylı olarak nakit çekim işlemlerinin azaldığını belirten Belfius, BNP Paribas Fortis, ING ve KBC, ortak ATM ağı geliştirme konusunda uzlaştı

 • Bu sayede bankalar hem verimsizliği önleyerek maliyetleri azaltmayı,hem de bireylerin ATM’lere erişimini kolaylaştırmayı hedefliyor.
 • Şehir merkezlerindeki ATM fazlalığının azaltılması ve ATM sayısının az olduğu uzak noktalarda ATM yoğunluğunun arttırılması planlanıyor.
 • Belçika’da bireylerin %95’inin, en fazla beş kilometre uzağında bir ATM bulunması planlar arasında yer alıyor.
 • Paylaşımlı ATM ağı, 2021 yılının ortasında yaygınlaşmaya başlayacak.
 • Kısa süre önce Hollanda ve İsveç’te de benzer adımlar atılmıştı.

Kaynak: Finextra

3. WeChat Pay ve China UnionPay, Ortak QR Kodları Test Edecek

Çin’de kartlı ödeme pazarında tekel durumunda olan China UnionPay ile mobil ödemelerin en önemli iki oyuncusundan biri olan WeChat Payarasında yapılan işbirliği ile birlikte çalışabilir QR kodlar test edilecek.

 • Bu sayede her iki şirketin işyerleri ve kullanıcılar, ortak QR kodları okutarak işlem yapabilecek.
 • Bu kapsamda ilk olarak Fujian bölgesindeki Fuzhuo’da Android cihazlar ile deneme yapılacak.
 • Çin Merkez Bankası (PBOC), 2021 yılının sonuna kadar tüm QR kodların tekilleştirilmesini istiyor.
 • Çin’de mobil ödeme pazarının %90’ını WeChat Pay ve Alipay oluştururken UnionPay’in 240 milyon kullanıcısı bulunan mobil ödeme çözümü QuickPass, bu iki çözümün gerisinde kaldı.
 • QuickPass, 2020 yılında kullanıcı sayısını 500 milyona yükseltmeyi ve iki şirketin hakimiyetine son vermeyi hedefliyor.
 • Şirketlerin yüz tanıma teknolojisi konusunda da işbirliği yapacağı belirtiliyor.

Kaynak: Caixin, NFCW

4. Samsung Pay, Uygulamasına “Verimi Satma” Seçeneğini Ekliyor

Son yılların en fazla tartışılan konularından biri olan mahremiyet, Kaliforniya’da 1 Ocak’ta yürürlüğe giren CCPA (California Consumer Privacy Act) isimli kişisel verilerin korunmasına yönelik düzenleme ile yeniden gündemde…

 • CCPA’e uyumlu olmak adına Samsung Pay kullanıcıları, verilerinin Samsung Pay’in ortaklarına satılmasına izin vermeme hakkına sahip olabilecek.
 • Verilerin satılmaması halinde bazı fonksiyonların kullanılamayacağına dair bilgilendirme de bu esnada yapılacak.

Kaynak: NFCW

5. Amazon, Alexa ile Akaryakıt İstasyonlarında Ödeme Yapılabilmesi için Exxon ile İşbirliği Yapıyor

Audi, Ford, Lexus, Lincoln, BMW, Cadillac, Lamborghini gibi otomobil üreticileri ile yaptığı işbirlikleri kapsamında bu markalara ait araçların Alexa uyumlu olmasını sağlayan Amazon, ekosistemini akaryakıt istasyonları ile genişletiyor.

 • Exxon ile anlaşan Amazon, şirkete ait 11.500 istasyonda Alexa uyumlu araç sahiplerinin akaryakıt ödemelerini Alexa üzerinden yapmasını sağlayacak.
 • Fiserv’ün teknolojisinin kullanılacağı çözümde yakıt pompasının aktive olması ve işlemin gerçekleşmesi için token üretilmesi adımları Fiserv tarafından yerine getirilecek.
 • Ödeme ise Amazon Pay üzerinden yapılacak.
 • Bu çözüme kullanıcıların ilgi göstermesi halinde sesli ödeme tutarında hareketlenmenin başlayacağı öngörülüyor.
Okan Yıldız
2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.