Apple Pay, perakendecilerin desteği ve iç uygulamalarıyla birlikte büyümeye devam ediyor. Bernstein’ın yeni verileri Apple Pay’in büyümesine dikkat çekiyor ve uzun vadede PayPal’ın en büyük rakibi olabileceğini iddia ediyor.

Bernstein’ın verilerine göre Apple Pay şu anda küresel kart işlemlerinin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyor. Mevcut büyüme oranı devam ederse Apple Pay, 2025’te küresel kart ödemelerinin yüzde 10’unu oluşturacak. Analistler, Apple Pay’in ödeme alanındaki sürekli büyümesinin PayPal’a rekabetçi bir tehdit olmasıyla sonuçlanabileceğini söylüyor.

Aslında PayPal ile karşılaştırma Apple’ın son zamanlarda yaptığı bir karşılaştırma. Şirketin CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz yıl Apple Pay’in işlem hacminin PayPal’dan 4 kat daha hızlı büyüdüğünü ve yeni kullanıcı kazanımında PayPal’ı geride bıraktığını açıklamıştı.

Bernstein analistleri teorik olarak Apple’ın Visa ve Mastercard’ın ödeme ağlarına da rakip olabileceğini ancak bunun yakın bir zamanda gerçekleşmeyeceğini belirtiyorlar.

Apple Pay muhtemelen yakın bir zamanda kart devlerine karşı medyan okuyamayacak. Teknoloji şirketi, teorik olarak kart sistemlerinin dışında çalışan kendi ağını kurabiliyorken Bernstein, Apple’ın hâlâ bu kart ağlarına ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

Bernstein’in verilerinden ayrı olarak Juniper Research’ün yayınladığı bir raporda da Apple Pay’in işlem hacmi vurgulanıyor. Rapora göre 2020 yılında OEM Pay işlem değerinin yüzde 43’ünü oluşturan Apple Pay’in bu değeri yüzde 52 seviyelerine yükseltmesi bekleniyor. Apple Pay’in Uzak Doğu, Çin ve Avrupa’daki kullanıcı tabanını genişletmesi büyümeyi hızlandıracak. Elbette Apple Card hamlesi de şirketin erişimi genişletecek. Juniper Research tarafından hazırlanan rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak9to5mac