Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Geçtiğimiz hafta dijital para konusunda iki önemli gelişme yaşandı. Finansal riskleri yönetme noktasında merkez bankası dijital parasını kritik bir enstrüman olarak konumlandırmayı hedefleyen İsveç Merkez Bankası (Riksbank), e-kron isimli dijital paranın testlerine başladı. Diğer yandan çok sayıda destekçisini yitiren Libra, Shopify’ın desteğini açıklamasıyla yeniden dikkatlerini üzerine çekti.

Son dönemde uluslararası kabul ağını genişletmeye çalışan Rusya’nın ulusal kart şeması MIR, yaygınlaşmasına Tacikistan ile devam etti.

ABD’deki fintech ekosisteminin önemli oyuncularından biri olan LendingClub, bir bankayı satın alarak bu haftanın dikkat çeken şirketleri arasına girdi. Bu satın almayla LendingClub hem bankacılık lisansına sahip olmuş, hem de verdiği bankacılık hizmetlerini daha ekonomik koşullarda sunma imkanına kavuşmuş oldu.

Apple ise yeni teknolojilerle ödemeleri entegre etmeye devam ediyor. Teknoloji devi, arttırılmış gerçeklik ile Apple Pay’i buluşturan bir özelliği kullanıma sundu.

Keyifli okumalar…

1. Riksbank, E-kron’un Testlerine Başladı

Nakit kullanımının en az olduğu ülkelerden biri olan İsveç’te merkez bankası Riksbank, Eylül 2017’de merkez bankası dijital parası (CBDC) çıkarma planlarını duyurmuş, Ekim 2018’de ise teknik detayları üzerine çalışmaya başlamıştı.

 • Accenture ile çalışılan e-kron için geliştirilen dağıtık kayıt defteri tabanlı yapının değerlendirileceği testlere başlandı.
 • Şubat 2021’e kadar sürecek testlerde kartlı, mobil ve giyilebilir ödemeler denenecek.
 • Yaygınlaşma konusunda henüz kesin karar verilmemiş olan e-kron ile banka nakitsiz topluma geçişi hızlandırmayı değil, dayanıklı ve güvenilir bir finansal sistem oluşturarak nakitsiz topluma geçişte yaşanabilecek riskleri yönetebilmeyi amaçlıyor.
 • Nakdin ortadan kalkması halinde devlet güvencesinde ve kontrolünde bir ödeme yöntemi kalmayacağını düşünen Riksbank, bu olasılığı finansal bir risk olarak görüyor.
 • Olası bir kriz, savaş vb. halinde devlet güvencesinde bir para biriminin varlığının potansiyel riskleri azaltacağını düşünen Riksbank; e-kron’u, fiziksel paranın tamamlayıcısı olarak konumlandırıyor.

Kaynak: FinextraReutersNFCWMIT Technology Review

2. Shopify, Libra’nın Üyesi Oldu

Duyurulduğu günden sonra düzenleyicilerin yaptığı uyarılar, Facebook’un dijital para projesi Libra’nın birçok destekleyicisini kaybetmesine yol açmıştı. Mastercard, Visa, eBay, Stripe, Vodafone, Mercado Paygo ve Booking’in desteğini çektiği Libra, bu kez yeni bir üye kazandı: Shopify.

 • Facebook liderliğinde çalışmalarını yürüten Libra Association’a katılan Shopify, en az 10 milyon dolar katkı yapacak ve doğrulayıcı düğümlerden (node) birini işletecek.
 • Düzenleyicilerin Libra’ya yeşil ışık yakması halinde 1 milyon işyerine hizmet veren Shopify’ın, işlem ücreti olmadan ödeme yapılmasını sağlayabileceği belirtiliyor.
 • Libra, cüzdanlar arasındaki işlemlerin minimum ücretle gerçekleşmesini amaçlıyor.

Kaynak: FinextraTechcrunchCoindesk

3. MIR’in Yeni Durağı Tacikistan

Rusya’nın kartlı ödeme şeması MIR, uluslararası kabul ağını genişletiyor.

 • Daha önce yaptığı anlaşmalar sayesinde Türkiye’nin yanı sıra Ermenistan, Kırgızistan, İngiltere, Vietnam ve Tayland’da kabul edilen MIR kartlar, artık Tacikistan’da da kullanılabilecek.
 • Bu kapsamda MIR, ülkedeki ulusal ödeme sistemi Korti Milli’nin işleticisi Amonat Bank ile işbirliği yaptı.
 • İlk etapta Amonat Bank’a ait terminallerde kabul edilecek olan MIR kartlar, ilerleyen dönemde Korti Milli ağındaki diğer üyelerin terminallerinde de kullanılabilecek.
 • Uzun vadede hedeflenen ise Korti Milli üyesi bankaların MIR logolu kart ihraç etmesi olacak.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 23.02.2020

Kaynak: Payments Cards and Mobile

4. ABD’de Banka Satın Alan İlk Fintech, LendingClub Oldu

Online kredi alanında pazaryeri olarak hizmet veren LendingClub, ABD’de banka satın alan ilk fintech oldu.

 • 2007 yılında kurulan şirket, Boston merkezli Radius Bank’i 185 milyon dolar karşılığında satın aldı.
 • LendingClub, sadece online kanallardan hizmet veren Radius’u bünyesine katarak dolaylı yoldan bankacılık lisansına da sahip olmuş oldu.
 • Bir bankayı satın almak, LendingClub’ın sunduğu bankacılık hizmetlerinin maliyetinden yılda 40 milyon dolar tasarruf etmesini sağlayacak.
 • Radius Bank, fintech’lerin müşterilerine bankacılık ürünleri sunabilmesi için BaaS (Banking-as-a-Service) çözümleri de sunuyor.

Haftanın FinTech Gelişmeleri - 23.02.2020

Kaynak: FinextraForbes

5. Apple, Arttırılmış Gerçeklik Çözümüne Apple Pay ile Ödemeleri Entegre Ediyor

Apple, 2018 yılında “Quick Look” isimli arttırılmış gerçeklik çözümünü hayata geçirmiş ve iPhone ve iPad sahiplerine Safari, Mesajlar, Mail gibi mevcut uygulamalar üzerinden eşyaların gerçek ortamda nasıl duracağını göstermeye başlamıştı.

 • Quick Look’a gelen güncelleme ile geliştiricilere, bu deneyime bir buton ekleme imkanı verildi.
 • Bu butona tanımlanacak fonksiyonlar arasında Apple Pay ile ödeme yapmak da var.
 • Home Depot, 1–800-Flowers ve Wayfair’in bu yeni özelliği kullanmaya başlayan perakendeciler arasında yer aldığı belirtiliyor.

Kaynak: NFCW9to5macTechcrunchThe Verge

2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan; 2016 yılından bu yana ise çalışmalarını, yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibi bünyesinde yürütmektedir. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, bigtech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlar Okan’ın odaklandığı alanlar arasında yer alıyor.