Afrika FinTech ekosistemi, portföyüne önemli bir yatırım daha ekleyerek büyümeye devam ediyor. Son olarak 5 yaşındaki FinTech Jumo, 55 milyon dolar değerinde bir yatırım aldı.

Son yatırım turuna Wall Street devi Goldman Sachs ile birlikte Odey Asset Management ve Leapfrog Investments gibi şirketler de dahil oldu. 2018 yılında aldığı yatırımlar sonrasında bu yatırımla birlikte şirket toplamda 150 milyon dolar değerinde yatırım almış oldu.

Goldman Sachs son birkaç yıldır Afrika merkezli girişimlere yönelik yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Daha önce de Jumo için bir yatırım turuna öncülük etmiş olan şirket, e-ticaret lideri Jumia, Kenya merkezli tarım teknolojileri şirketi Twiga ve Nijerya merkezli lojistik girişimi Kobo 360’a da yatırım yapmıştı. Ayrıca banka, geçtiğimiz ay Güney Afrika’da bir bankacılık lisansı da aldı.

Jumo, Gana, Uganda, Kenya, Tanzanya ve ambiyans olmak üzere 5 Afrika ülkesinde faaliyet gösteriyor. Şirket bu ülkelerdeki finansal hizmet sağlayıcıları ve telekom operatörleri ile işbirliği yaparak geniş müşteri tabanlarına kredi verme, tasarruf ve sigorta gibi hizmetler sunuyor.

Jumo kurucusu Andrew Watkins-Ball şirketin bundan sonraki aşamasının yeni ürünler geliştirmek, Nijerya ve Fil Dişi Sahilleri’ndeki şubeler açmak olduğunu söylüyor. Pakistan’da da faaliyet gösteren şirket bu yıl Hindistan’da da operasyonlarına başlamayı planlıyor.

Finans dünyasındaki devlerin her geçen gün Afrika piyasasına olan ilgisi artıyor. Bölgede bankacılık hizmetlerine erişemeyen büyük bir kitlenin olması bu şirketler için büyük bir potansiyel anlamına geliyor.

KaynakQuartzAfrica