Avrupa’daki büyük finansal altyapılar, kendilerini siber risklere karşı korumak ve bilgi paylaşmak için bir araya geldi.

Avrupa vatandaşlarının siber suçlulara karşı korumaya yardımcı olmak için hayati siber güvenlik tehdidi bilgilerini paylaşma girişimi ECB ve ECRB dahil olmak üzere Avrupa’nın en büyük ve en önemli finansal altyapıları tarafından başlatıldı.

Siber tehditler, Avrupa ve küresel finansal sisteminin istikrarı için ciddi bir risk oluşturuyor. Siber tehditlerin bir sınırı yok, saldırganların yetenekleri sürekli gelişiyor ve birbirine bağlı finansal sistemleri bozmakla tehdit ediyorlar.

Siber Bilgi ve İstihbarat Paylaşım Girişimi (CIISI-EU) olarak bilinen girişimin temel hedefleri arasında siber saldırıları önleyerek, tespit ederek ve bunlara yanıt vererek finansal sistemi korumak, finansal altyapılar arasında bilgi ve iyi uygulamaların paylaşımını kolaylaştırmak ve siber güvenlik tehditleri konusunda farkındalık yaratmak yer alıyor.

ECB, önümüzdeki aylarda diğer bölgeleri de teşvik etmek için CIISI-EU çerçevesini yayınlayacak.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi ve ECRB Başkanı, Fabio Panetta konuyla ilgili olarak: “Bu, büyük finansal altyapıların ilk kez Europol ve Avrupa Birliği Siber Güvenlik Ajansı’nın (ENISA) siber riske karşı ortak adımlar atması olarak değerlendirilebilir. Bunun, zamanımızın en büyük tehditlerinden birini ele almak adına diğer yargı bölgeleri için de ilham verici bir model olacağını umuyoruz. Siber suçlular giderek daha fazla para çalıyor ve bu nedenle bilgi paylaşmak, bize saldırıları önlememize ve sonuçta insanların parasını korumamıza yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.