Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Accenture tarafından yapılan bir araştırma, bireylerin en güvendiği kurumların bankalar olduğunu ancak sıkılaşan düzenlemeler ve yeni nesil oyuncuların pastadan aldığı payın büyümesiyle gelirlerinde kayıp yaşanabileceğini ortaya koydu.

Finans dünyasını yeni bir boyuta taşımakta olan açık bankacılık sadece fintech’ler için değil, geleneksel bankalar için fırsat oluşturuyor. Bunun bilincinde olan Barclays, müşterilerine farklı bankalardaki hesapları üzerinden ödeme yapma imkanı vermeye başladı.

Cihaz ve işletim sistemi sahibi şirketlerin dijital ve mobil ödeme cüzdanları ile yapılan ödemelerin (OEM Pay) gelişimi üzerine bir rapor hazırlayan Juniper Research ise Apple Pay’in Çin’deki yaygınlaşması ve toplu taşımada mobil temassız ödemelerin artmasıyla bu işlemlerin 2024 yılına kadar 3 katına çıkacağını öngördü.

İngiltere e-para lisansına sahip olan ve işbirlikleriyle bankacılık hizmeti sunan Revolut, ülkede bağımsız biçimde hareket edebilmek adına bankacılık lisansı için başvuru yapmaya hazırlanıyor.

Amazon’un Go isimli kasiyersiz mağaza teknolojisini lisanslayıp diğer perakendecilere satacağı iddia edilmişti. Bu iddialar “Just Walk Out” isimli çözümle vücut bulurken ilk mağaza 16 Mart’ta Newark Havalimanı’nda açılıyor.

Keyifli okumalar…

1. Rapor: Bireyler En Çok Bankalara Güveniyor ancak Bankaların Gelirleri Azalabilir

Accenture tarafından 15 bin kişi ile gerçekleştirilen görüşmelerin çıktılarıyla hazırlanan “Purpose-driven Banking — Can trust create win-win banking relationships?” isimli raporda, tüketicilerin güvendiği kurumlar ve bankaların gelirlerinde yaşanabilecek olası gelir kayıpları araştırıldı.

Araştırmaya göre yaşanan finansal krizlere karşın bireylerin verileri ve finansal hizmetler konusunda en güvendiği kurumlar bankalar oldu.

Buna karşın önümüzdeki 3 ila 5 yılda bankaların, bireysel bankacılık gelirlerinin %5’inin risk altında olduğu belirtiliyor.

  • Gelir kayıplarında temel etken ise artan rekabet ve düzenlemelerolacak.
  • Bireysel bankacılık gelirlerinin en fazla azalacağı ülkelerin ise Avustralya, İngiltere, Hong Kong, İspanya ve ABD olacağı öngörülüyor.
  • Raporda yeni nesil bankaların ücretsiz olarak sunduğu hizmetlerinbankaların gelirlerini azalttığına dikkat çekiliyor.
  • Bu riski azaltmak için bankaların ücret yapısını sadeleştirmesi ve şeffaflaştırması gerektiği vurgulanıyor.
2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.