Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

COVID-19 salgını hayatı olumsuz etkilerken finans sektörü, virüsün yayılmasını yavaşlatmak ve ekonomi üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla çeşitli adımlar atıyor. Bu adımlardan biri temassız ödeme limitinin arttırılması oldu. Ülkemizde şifresiz temassız ödeme limiti 250 liraya yükseltildi. Polonya, İrlanda, Suudi Arabistan, Kanada, Hollanda gibi ülkeler de temassız limitlerini güncelledi.

Alipay ile Apple Pay arasında kurulan ve iOS 14 ile birlikte hayata geçecek olan işbirliği, Alipay kullanıcılarının Apple Pay üzerinden QR kod tabanlı ödeme yapmasını sağlayacak. Her iki tarafa için de artıları olan bu gelişme, mobil cüzdan dünyasına yeni bir soluk getirecek.

ABD’de yapılan bir araştırma gençlerin büyük teknoloji şirketlerinden (BigTech) finansal hizmet almaya açık olduğunu ortaya koyarken ülkede Square, uzun zamandır almaya çalıştığı bankacılık lisansına sonunda kavuştu.

HSBC ise Hong Kong’da ticari kredilerde verimsiz olan ve haftalar süren geleneksel sürece alternatif olarak üçüncü parti bir kurumdan kredi başvurusu yapan işletmelerin verisini almaya başlayacak. Bu doğrultuda banka, Alibaba’nın lojistik şirketi Cainiao ile işbirliği yaptı.

1. Temassız Ödemelerde Şifresiz İşlem Limiti 250 Liraya Yükseltildi

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için tavsiye ettiği temassız ödemelerde, şifresiz işlem limiti ülkemizde 120 liradan 250 liraya yükseltildi. 250 liranın üzerindeki temassız ödemeler ise PIN girilerek tamamlanacak.

 • 18 Mart’ta hayata geçirilen uygulama, tüm bankaların gerekli geliştirmeleri yapmasıyla mart sonuna kadar yaygınlaşacak.
 • Limitin yükselmesiyle birlikte kart sahipleri daha çok işlemde, kartını mağaza çalışanlarına vermeden hijyenik biçimde ödeme yapabilecek.

Salgına karşı temassız limitini yükselten tek ülke Türkiye değildi. Birçok ülke, temassız limitini önemli oranlarda yükseltti:

 • Polonya: 50 zloti (11,8 dolar) >> 100 zloti (23,6 dolar)
 • İrlanda: 30 euro >> 50 euro
 • Suudi Arabistan: 100 riyal (26,6 dolar) >> 300 riyal (79,8 dolar)
 • Kanada (Desjardins): 100 Kanada doları (69,7 dolar) >> 250 Kanada doları (174,3 dolar)
 • Hollanda: Ülkede işlem başına limit 25 euro’da tutulurken kümülatif limit 50 euro’dan 100 euro’ya yükseltildi.

Yeni Zelanda’da ise ANZ, debit kartlarla yapılacak ödemelerde küçük işletmelerden 30 Haziran’a kadar ücret almayacağını açıkladı.

Kaynak: BKMNFCW

2. Bireylerin %64’ü, BigTech-Banka Rekabetinin Finansal Ürünleri Geliştireceğini Düşünüyor

Ondot Systems tarafından ABD’de 2 bin kişi ile yapılan anket çalışmasına göre bireylerin %64’ü geleneksel bankalar yerine BigTech’ler tarafından sunulan finansal ürün ve hizmetleri kullanmayı/satın almayı düşünüyor. Bu oranın en yüksek olduğu yaş grubu 18–34 (%81). 35–44 yaş aralığındaki kişilerde ise oran %79.

 • Ankete katılanların %64’ü bankalarla teknoloji şirketlerinin rekabetinin finansal ürünleri iyileştireceğine inanıyor.
 • Katılımcıların %58’i dolandırıcılık olaylarını önleme, kampanyalardan faydalanma ve paralarını daha iyi yönetebilmek amacıyla harcama datasını BigTech şirketlerinin kullanmasına izin vereceğini belirtiyor.
 • Bu oran 18–34 yaş grubundaki kişilerde %75.
 • %74’lük kesim, teknoloji şirketlerinin bireylerin finansal verisini satma olasılığının geleneksel kurumlardan daha yüksek olduğuna inanıyor.
 • Bireylerin %72’si ise Google, Amazon, Facebook, Apple gibi oyuncuların finansal hizmet sunmasını, küçük bankalar ve kredi birliklerinin varlığına karşın bir tehdit olarak görüyor.

Kaynak: Payments Cards and Mobile

3. iOS 14’te Alipay Kullanıcıları, Apple Pay Üzerinden Ödeme Yapabilecek

Apple Pay ile yapılan entegrasyon doğrultusunda Alipay kullanıcıları, Alipay hesaplarını ödeme yöntemi olarak Apple Pay’e ekleyebilecek.

 • iOS 14’te hayata geçecek akışla ilgili detayların henüz net olmadığı işbirliği kapsamında Alipay işyerlerinde, Apple Pay uygulaması ile ödeme yapılacağını öngörüyoruz.
 • QR kodun telefonda oluştuğu (consumer-presented) ve işyeri tarafından oluşturulduğu (merchant-presented) akışların desteklenmesi bekleniyor.
 • İşbirliği, Alipay’in uluslararası yaygınlaşma planına ve Apple Pay’in Çin’de kullanımını arttırma hedefine katkısı olacak.

Kaynak: iMoreIT HomeTechnode

4. Square Bankacılık Hizmeti Vermek için Gerekli Lisansı Aldı

Square’in mevduat toplayan bir banka olarak hizmet vermek için FDIC’ye (Federal Deposit Insurance Corporation) yaptığı lisans başvurusu olumlu sonuçlandı.

 • Söz konusu lisans, finans dışı kurumların mevcut hizmetlerini sürdürürken bankacılık hizmeti de vermesini sağlıyor. Bu imkan, tam bankacılık lisansına sahip olan finans kurumlarına tanınmıyor.
 • Square bu lisansa ilk olarak 2017 yılında başvurmuştu. Ancak bankacılar birliği ICBA (Independent Community Bankers of America), Square’in başvurusunun bankacılık kanunundaki zorunluluklardan ve kısıtlamalardan kaçınacak şekilde hazırlandığını belirtip itiraz etmişti. Bunun ardından başvurusunu çeken Square, Aralık 2018’de tekrar lisans başvurusu yapmıştı.
 • Square, lisans doğrultusunda Utah merkezli Square Financial Services isimli bir şirket kuracak.

Kaynak: FinextraPYMNTS

5. Alibaba’nın Lojistik Şirketiyle Veri Paylaşım Anlaşması Yapan HSBC, Tmall İşyerlerinin Kredi Süreçlerini Hızlandıracak

Alibaba’nın lojistik şirketi Cainiao’ya, verilerini HSBC’ye iletmesi için onay veren işyerlerinin kredi başvuruları 7 gün içerisinde değerlendirilecek.

 • Hong Kong’da geçerli olan işbirliği kapsamında HSBC, Alibaba’nın e-ticaret platformu Tmall’da satış yapan 1.800 işyerine 500 bin dolara kadar kredi verecek.
 • Bu şekilde başvuran işletmelerin teminat vermesi, finansal belgeler sunması da gerekmeyecek.
 • Böylece HSBC, ticari finansman alanında ilk kez üçüncü parti bir kurumun verisini kullanmış olacak.

Kaynak: SCMPPYMNTS

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.