Square ve Venmo, ABD hükümetinin Covid-19 salgınına yönelik açıkladığı teşvik ödemelerini banka hesabı olmayan Amerikalılara dağıtmayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’nin Covid-19’un etkilerini azaltmak amacıyla açıkladığı 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketi, milyonlarca Amerikalı’nın hükümetten doğrudan ödeme almasını da içeriyor.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Amerikalılara verilerece 1200 dolarlık nakit yardımının 3 hafta içinde doğrudan banka hesabına yatırılacağını söyledi. Ancak Federal Rezerv’in verilerine göre, yıllık geliri 40.000 doların altında olan Amerikalıların yüzde 14’ünün banka hesabı yok.

Jack Dorsey ise Twitter’dan yaptığı bir açıklamada Square ve akranlarının bankasızlara bu nakit yardımını ulaştırabileceklerini söyleyerek ABD hükümetine çağrıda bulundu.

CNN’in kaynaklarına göre Square ve PayPal, Hazine Bankanlığı ile görüşmelerde bulunmuş ve Cash App ya da Venmo gibi hizmetlerle insanlara daha hızlı para gönderilebileceğini tartışmış.

CNN, Hazine’nin teklifi kabul etme olasılığının belirsiz olduğunu söylüyor. Şu anda, teknik sorunların nasıl çözüleceği ve hükümetin şirketlerle hangi verileri paylaşabileceği konusunda görüşmeler sürüyor.

PayPal ve Square de dahil olmak üzere ödeme şirketlerini temsil eden Elektronik İşlemler Birliği (ETA), üyelerin hizmetlerinden yararlanması için hükümete lobi yapıyor.

ETA CEO’su Jodie Kelley, Mnuchin ve Başkan Donald Trump’a yazdığı bir mektupta, postayla gönderilecek ve daha sonra netleştirilmesi gereken çekler yerine, teşvik ödemeleri için ön ödemeli kartlar kullanmanın daha hızlı olabileceğini belirtti. Kelley ayrıca, bu elektronik ödeme seçeneklerinin, Amerikalıların nakit işlemekten kaçınarak çevrimiçi alışveriş yapmasını ve şubelere gitmeyerek sosyal mesafeyi korumaya yardımcı olacağını, böylelike virüse maruz kalma şansını azaltacağını da sözlerine ekledi.

Koronavirüs ödeme şirketlerini ciddi bir şekilde etkileyecek

KaynakFinextra