2018’deki borsa çıkışından bu yana, İngiltere merkezli Funding Circle, yatırımcıları küçük işletme kredilerinin geleceği olduğuna ikna etmek için sıkıntı çekti. Koronavirüs ise hem Funding Circle’a hem de rakip online kredi verenlere kendilerini kanıtlamaları için bir şans daha verdi.

Pandeminin yaralarını sarmak için hükümetten küçük işletme kredileri verme konusunda onay olan Funding Circle’ın hisseleri geçtiğimiz hafta iki katı kadar değerlendi.

Bankalar bu dönemde küçük işletmelere nakit sağlama konusunda oldukça yavaş hareket ettikleri için eleştirilirken bazı fintech’ler bu durumu kendilerini göstermek için bir fırsat olarak görüyor. Tabii bu da başka bir endişeyi yeniden ortaya çıkartıyor: Mali gücü kısıtlı ve ikincil piyasalara bağlı olan fintech’ler uzun vadede kredi vermekte zorlanabilir mi?

ThinCats direktörü Abi Anand konuyla ilgili olarak: “Fon kaynakları yeterince istikrarlı olmadığı için şüphesiz bazı kayıplar olacaktır. Ancak bu sıkıntılı süreçten çıkabilenler daha çok güçlenecek ve daha büyük bir pazar payı alacaklar.” ifadelerini kullanıyor.

Funding Circle, İngiltere’nin “Koronavirüs İş Kesintisi Kredi Programı”na katılan ilk “pazaryeri kredi vereni” oldu. Birkaç rakibi de önümüzdeki günlerde bu programa kabul edilmeyi bekliyor. Kredi vermeye devam edebilmeleri için bu onayı almaları gerekiyor.

ABD’de ise bankacılık hizmetleri veren FinTech’ler hayatta kalabilmek için Küçük İşletmeler Derneği’nin “Maaş Koruma Programı”na dahil olmaya çalışıyorlar. Bu ayın başında Kabbage, PPP dışı krediler vermeye bırakıp işletmelere yardım etme sırasının hükümette olduğunu söyledi.

Her ne kadar teşvik programları başlatılsa da birtakım kısıtlamalar online kredi verenleri hala zorlamaya devam ediyor. Kredi verenler bu kısıtlamaların, sırtını ağırlılıklı olarak online kredi verenlere dayayan küçük işletmeleri yaralayacağını söylüyor. Federal Rezerv’e göre ABD’de kredi alan küçük işletmelerin üçte biri online kredi seçeneklerine başvuruyor.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının etkileri bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Birçok sektörün etkilendiği gibi finans sektörünü de derinden etkileyen bu kriz, hükümetlerin açıkladığı çeşitli teşvik paketleri tarafından bastırılmaya çalışıyor. Bu dönemde krizi fırsata çevirmeye çalışan birçok FinTech şirketi ön plana çıkacağı gibi bu şirketlere, operasyonlarını etkili bir şekilde sürdürebilmeleri için gereken zeminin de sunulması gerekiyor. Bu dönemde çevirimiçi kredi verenler özellikle KOBİ’lerin desteğine koşma konusunda önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor. Dolayısıyla kredi verenlerin ve kredi talep eden şirketlerin önündeki düzenleyici engellerin kaldırılması krizin yaralarının sarılmasına yardımcı olacaktır.