Dünya genelinde bankaların FinTech’lerle işbirliği yapmaya sıcak bakması ile yeni çözümlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu haftaki banka-FinTech işbirliklerinden doğan yeni gelişmelere kısaca göz atalım.

TransferWise Mambu ile Entegre oluyor

Alman bankacılık platformu Mambu, bankaların sınır ötesi ödemelerini ve döviz yönetimi operasyonlarını geliştirmek için TransferWise ile bir işbirliği yaptığını açıkladı.

Mambu’nun platformunu kullanan geleneksel ve yenilikçi banka müşterileri, paranın sınır ötesine kolayca aktarılması sağlayan TransferWise’ın uygulama API’leri aracılığı ile kolayca erişebilecekler.

Transferwise CEO ve Kurucu Ortağı Kristo Käärmann yaptığı açıklamada, maliyet optimizasyonu ve şeffaflığa odaklanılarak ekosistemin “dünyadaki tüm bankalar için yeni bir küresel ödeme altyapısına” taşındığını söyledi.

Surecomp Ticaret Finansmanı İçin Açık Bankacılığı Kullanıyor

Ticaret finans teknolojisi firması Surecomp, kredi verenler firmalar ve geliştiricileri için yeteneklerini genişletiyor, “dubbed APIsure” adlı yeni bir API piyasaya sürüyor. Bu API ile ticaret finansmanı sağlayan bankalar için banka garantilerinin ve akreditiflerin gerçek zamanlı işlenmesini amaçlamaktadır.

Surecomp, çözümün bankalarla ortaklaşa geliştirildiğini, yani doğrudan finanasal kurumların operasyon birimlerine entegre olurken uyumluluğu ve güvenliği de desteklediğini belirtti. Ayrıca geliştiriciler kendi uygulamalarını geliştirebilmek portala bağlanabilmektedir. APIsure’u kısa süre önce sistemine katan bir Avrupa bankası, çözümün hem bankalar hem de şirketler için “gerçek zamanlı kağıtsız bağlantı” sağladığını söyledi.

Tribe Payments Açık Bankacılık Modülü Planlıyor

Ödeme işleme teknolojisi firması Tribe Payments bu yılın sonlarına doğru yeni bir açık Bankacılık modülü lansmanı yapacaklarını geçtiğimiz günlerde duyurdu. IBS Intelligence’ıta yer alan habere göre yeni modül ile ödeme başlatma altyapısı yeteneklerini kullanmayı ve üçüncü taraf iş ortaklarının kendi tüketici ve ödeme ürünlerini geliştirmelerine izin vermeyi amaçlıyorlar. Ek olarak Firma, hem kartı ihraç eden hem de kart kabul eden Tribe Payments, veri işleme yeteneklerini açık bankacılık yoluyla genişletiyor.

Tribe Payments’a göre, açık bankacılık rekabeti gündeme getirirken, birçok şirket ve geliştirici veri entegrasyon avantajlarından faydalanabilmek için teknolojinin oluşturduğu yükü aşmak için mücadele ediyor.

Şirketin CCO’su Alex Reddish, “Açık bankacılık olumlu bir şey” dedi. “Ama aslında yaptığı şey, sektörde oyuncu olmak isteyen herkes için gereksiz ekonomik ve teknik yük yaratmak.”

FAB Dijital Faturalandırma için Hazırlanıyor 

BAE’nin en büyük bankası olan First Abu Dhabi Bank (FAB), kısa süre önce Etisalat Digital ile bir işbirliği yaptığını duyurdu. İkili, küçük işletme müşterilerinin e-Faturayı benimsemelerini sağlamak ve salgının bir sonucu olarak temassız ödeme talebini destekleme aracı olarak kart kabulünü sağlayacak bir çözüm üzerinde işbirliği yapıyor.

Faturalar SMS, e-posta veya WhatsApp ile gönderilebilir ve teslimat başlamadan önce sipariş esnasında ödeme kabul edilebilir.  Gıda endüstrisindeki KOBİ’ler restoran ve market alışverişlerinde nakitten uzaklaşmak istiyor.

1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.