Britanya’nın en büyük bankalarından biri Monzo ve Revolut gibi fintech’lerle rekabet etmeye çalıştı ve başarısız oldu. CNBC’de 1 Mayıs günü Ryan Browne tarafından yayınlanan makalede İngiltere’nin en büyük bankalarından biri olan RBS’in Monzo ve Revolut benzeri  yenilikçi Bankacılık hizmeti sunan FinTech’lerle rekabet etmeye çalıştığını ancak bu serüvenin başarısızlıkla sonuçlandığını aktardı.

Yeni Nesil Bankacılık hizmeti sunan Monzo sosyal medya ile kendini duyurdu ve üç milyondan fazla müşteri edindi. Revolut ise döviz kurunu farklılaştırarak müşterilerinin tasarruf etmesini sağlayarak öne çıktı ve dünya çapında on milyon müşterisi bulunuyor.

RBS, Kasım 2019’da Google ve Apple mağazalarında kullanılan dijital bankası BO’yu duyurdu. Bu hareket, aralarında milyonlarca müşteri kazanmış olan Monzo, Revolut ve Starling gibi finansal teknoloji dünyasında yükselen girişimcilerle rekabet etmeyi amaçlıyordu.

Ancak şimdilerde bu dijital bankayı kapatmaya ve KOBİ odaklı markası Mettle ile birleştirmeye çalışıyor.

Konuyla ilgili uzmanlar İngiltere’deki dijital bankacılık pazarının ilerlemiş olması ve sahadaki oyucuların sayısının fazla olmasıyla Bo’nun kendine iç pazarda yer bulamadığını ifade ediyorlar. Bankanın lansmanından bu yana yaklaşık altı ay içinde banka çalışanlarının “arkadaşları ve ailesi” dahil sadece 11.000 müşteri çekmeyi başardı. Bu Revolut’un 10 milyon ve Monzo’nun 3,5 milyon müşteri sayısından çok uzak.

İngiliz devlet destekli bankası RBS, çalkantılı bir lansman süreci ve küresel salgın nedeniyle yatırım stratejisine yeniden odaklanabilmek için Bo’yu geri çektiğini açıkladı. 1 Mayıs Cuma günü, RBS CEO’su Alison Rose, bankanın Bo’yu kapatacağını ve küçük-orta ölçekli işletmeleri hedefleyen diğer bağımsız dijital markası Mettle’la birleştireceğini söyledi.

“Kişisel dijital hesabımız Bo’yu, KOBİ’ler için dijital bankamız Mettle ile birleştirmeye karar verdik, Sonuç olarak, müşteriye dönük bir marka olarak Bo’yu devredeceğiz. Bo’da kullanılan teknolojiyi, Mettle’ı geliştirdikçe entegre edeceğiz..” dedi.

Bankanın CEO’su, koronavirüs salgını ve İngiltere’nin salgın dönemi için aldığı kilit tedbirler ile ekonomik koşullar göz önüne alındığında koşulların değiştiğini, RBS’nin karının ilk çeyrekte yarı yarıya azaldığını ve bankanın kriz nedeniyle 802 milyon £ (1 milyar $) kredi zararına karşılıklarını ayırdığını belirtti.

Araştırmacısı Sarah Kocianski, CNBC’ye verdiği demeçte, “İngiltere’deki dijital bankacılık pazarının hem yoğun hem de olgunluk seviyesinin yüksek olması nedeniyle müşterileri Bo’ya çekmek zaten kolay olmayacaktı. RBS’in Bo’nun diğer dijital bankalardan farkını öne çıkarması gerekiyordu. Açıkça başarısız oldu.” açıklamasını yaptı.

Yeni nesil dijital banka Starling sözcüsü “Bo’nun gittiğini gördüğümüz için çok üzgünüz. RBS’nin Bo’dan aldığı derslerin diğer ürünleri için değerli olacağını söylediğini duymaktan da memnuniyet duyuyoruz, Bu durum, dijital bankacılık araçlarının daha geniş pazar üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. bağımsız bir dijital bankacılık markasının nasıl başlatılmayacağına dair dikkate alınması gereken bir derstir.” dedi.

KaynakCNBC
1969 yılında Kocaeli’de doğan Nesrin İlker Peker, 1991 yılında ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl İş Bankası Bilgi İşlem Müdürlüğü’nde Yazılım Uzmanı olarak işe başladı. 2004 yılında Yazılım Geliştirme Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcısı olan Peker, 2012 yılında Direktör olarak banka iştiraki Softtech A.Ş. de görevlendirildi. 20 yılı aşkın bir süre İş Bankası’nın kartlı ödeme sistemleri altyapı ve yazılımlarının geliştirilmesi konusunda yöneticilik yaptı. 2019 Ocak ayından itibaren kartlı ödeme sistemleri danışmanlığı vermektedir. Nesrin İlker Peker İngilizce ve Fransızca bilmektedir, evli ve iki çocuk annesidir.