Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Ödeme teknolojileri alanında hizmet veren önemli kurumların üye olduğu birliklerden biri olan SPA’in (Smart Payment Association) anlık ödeme kartı önermesi, geride bıraktığımız haftanın en önemli gelişmelerinden biri oldu.

Brexit’e rağmen Avrupa’nın fintech’te bir numaralı merkezi olmayı sürdüren İngiltere’de TheCityUK paylaştığı raporla, İngiltere’nin fintech alanındaki büyümesini sürdürebilmesi için önerilerini paylaşırken düzenleyicilere önemli mesajlar verdi.

Kendi kartını çıkarmak için çalışmalar yapan teknoloji devlerinin sayısı artıyor. Kısa süre önce yaptıkları açıklamalarla Huawei ve Google, geçtiğimiz yıl Apple’ın açtığı yola gireceklerini duyurmuştu. Bu akıma son kapılan ise Samsung oldu.

Açık bankacılığın sunduğu imkanlardan yararlanmak isteyen fintech’lerden biri olan Banked, bir yatırım turunu kapatırken beta testlerini tamamladığını açıkladı. Banked, kartlı ödemelere alternatif olma hayaliyle yola çıkıyor.

Son haberimiz ise Square’den… Online Checkout isimli, link üzerinden ödeme yapılmasını sağlayan çözümüyle şirket, salgın döneminde küçük işletmelerin hızlı biçimde online ödeme kabul edebilir hale gelmesine yardımcı oluyor.

Sağlıklı günler…

1. Smart Payment Association’dan Anlık Ödeme Kartı Önerisi

Üyeleri arasında Gemalto, G+D, Idemia, Austria Card gibi şirketler bulunan SPA (Smart Payment Association), mevcut POS terminallerinde kullanılabilecek EMV standartlarıyla uyumlu bir anlık ödeme kartı/dijital cüzdanı önerdi.

•Paranın gerçek zamanlı olarak kart sahibinin hesabından işyerinin hesabına aktarılmasını sağlayacak çözüm mevcut deneyimi esas aldığı için yaygınlaşma sorunu yaşanmayacağı öngörülüyor.

•Önerilen kartların ortak markalı olması ve açık API’lardan faydalanması planlanıyor.

Kaynak: Payments Cards and Mobile

2. TheCityUK, Fintech’in Büyümesini Sürdürebilmesi için Düzenlemelerinin Gözden Geçirilmesini Önerdi

COVID-19 salgını ile birlikte geleneksel finans modellerinin yetersiz kaldığını belirten finansal lobi grubu TheCityUK, PA Consulting ile hazırladığı raporda İngiltere’nin fintech alanındaki liderliğini sürdürebilmesi için önerilerini paylaştı.

•Ülkedeki düzenleme deney alanlarının çok başarılı olduğuna belirten TheCityUK, dijital dönüşümün hızlanmasıyla bu inisiyatiflerin artık sınırlarının zorlanmaya başlandığına dikkat çekip yeni yapıların geliştirilmesi ve düzenlemelerin daha kullanıcı dostu olması gerektiğini vurguladı.

”Finansal Hizmetlerde İngiltere’nin İnovasyona Yaklaşımını İyileştirmek” başlıklı raporda, inovatif çözümlerin yaygınlaşabilmesi için sektöre, devlete ve düzenleyicilere düşen roller incelendi.

•Raporda, fintech ekosisteminin büyümesini sürdürebilmesi için şu adımların atılması gerektiği belirtildi:

•Düzenlemelerin ve süreçlerin anlaşılır hale getirilmesi

•Düzenleme deney alanlarının tüm fintech’lere hizmet verecek şekilde kapsayıcılığının arttırılması

•Düzenleyici kurumlarda sadece inovasyon ekiplerinin değil, tüm ekiplerin yeni iş modelleri konusunda bilgili olması

•Fintech’lerin yurt dışına açılabilmesi için uluslararası işbirlikleri vb. verilen desteklerin arttırılması

Kaynak: TheCityUKFinextra

3. Samsung Pay, Çıkaracağı Debit Kart için SoFi ile İşbirliği Yapacak

Apple, Huawei ve Google’ın ardından kendi kartını çıkaracak teknoloji devleri arasına Samsung da katılıyor.

•Yaz aylarında Samsung Pay için debit kart çıkarmanın hazırlıklarını yapan şirket, bu kapsamda SoFi ile işbirliği yapacağını açıkladı.

•Debit karta ek olarak Samsung Pay’in mobil öncelikli para yönetim platformunu da hayata geçireceği açıklandı.

Kaynak: The VergeSamsung

4. Açık Bankacılık Tabanlı Ödeme Girişimi Banked, Beta Testlerini Tamamladı

Açık bankacılık tabanlı hesaptan hesaba ödeme girişimi Banked, beta testlerini tamamladığını ve 2,35 milyon pound yatırım aldığını açıkladı.

•İngiltere’de yetkilendirilmiş bir üçüncü parti olan Banked, %0,1 işlem ücreti ile ödemeleri gerçek zamanlı olarak gerçekleştirerek kartlı ödemelere alternatif olmayı hedefliyor.

•Pazarda görülen işlem ücretlerinin %1-%4 arasında olduğu belirtiliyor.

•Londra merkezli fintech, Visa ve Mastercard tarafından domine edilen 3 trilyon dolar büyüklüğündeki ödemeler pazarında e-ticaret, B2B, oyun, ve perakende gibi dikeyleri hedefliyor.

Kaynak: TechcrunchCrowdfund Insider

5. Square, KOBİ’lerin Online Ödeme Almasını Kolaylaştıracak Online Checkout İsimli Çözümünü Kullanıma Sundu

Salgın etkisiyle online ödemelerin hızla artması, işletmelerin online ödeme kabul etmesini sağlayan oyuncular için yeni fırsatlar yaratıyor.

Online Checkout isimli çözümünü tanıtan Square, küçük işletmelerin hızlı biçimde online ödeme kabul edebilir hale gelmesini sağlayacak.

•Bu kapsamda işletmeler, kendilerine sunulan panel üzerinden diledikleri ürün veya hizmet için belirleyecekleri fiyat ile link oluşturabilecek.

•Bu linkler; e-posta, WhatsApp gibi ortamlarda paylaşılıp Instagram’da biyografi alanına yapıştırılabileceği gibi kişiselleştirilmiş ödeme butonlarına da dönüştürülebilecek.

Google Pay ve Apple Pay ile ödemeleri de destekleyen Online Checkout için Square satıcılardan 0,3 dolar+%2,9 işlem ücreti alacak.

Kaynak: VentureBeatThe Paypers

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.