Avustralyalı KOBİ’lere yönelik yeni nesil bir banka olan Judo Bank, mevcut yatırımcılarının 230 milyon dolarlık üçüncü bir sermaye artırımı sonrası Unicorn kulübüne katıldı.

2018 yılında Avustralya Ulusal Bankası’nın (NBA) 2 yöneticisi tarafından kurulan Judo geçtiğimiz yılın Nisan ayında tam yetkili mevduat alma lisansını edinmişti. Daha sonra şirket Judo Capital simini değiştirerek Judo Bank olarak tekrar markalaştı.

Kredi verme faaliyetlerine karşı ilişki temelli bir yaklaşım benimseyen banka, COVID-19 salgınının KOBİ sektörünü ciddi oranda etkilemesiyle birlikte kredi verme operasyonlarında önemli bir artış bekliyor.

CEO ve kurucu ortak David Hornery konuyla ilgili olarak: “Geçtiğimiz yıl ikinci turdaki artan değerlememizin ardan üçüncü turda aldığımız bu destek, mevcut yatırımcılarımızın Judo’ya duyduğu güven ve bağlılığı gösteriyor.” ifadelerini kullandı. Hornery, özellikle küresel piyasalardaki tüm banka değerlemelerini etkileyen aşırı bir volatilitenin söz konusu olduğu bir dönemde bu yatırımı almanın önemini de vurguluyor.

Judo Bank’ın mevcut yatırımcıları arasında Bain Capital Credit, Myer Family Investments, Abu Dhabi Capital Group, Ironbridge, SPF, OPTrust ve Tikehau Capital gibi isimler bulunuyor

Geçtiğimiz yıl kendisine 200 milyon dolarlık yatırım hedefi koyan şirket, Temmuz 2019’da hedefinin iki katına çıkarak 400 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Yatırımcıların 230 milyon dolarlık son desteğiyle birlikte toplamda 770 milyon dolar yatırımlar 1 milyar doların üzerinde bir değerlemeye ulaştı.

Covid-19: FinTech yatırımları düşüşte

KaynakFinextra