İsviçre merkezli FinTech şirketi Numbrs, bekledikleri yatırımın gerçekleşmemesinden dolayı 62 çalışanını işten çıkartmak zorunda kaldı.

Ağustos 2019’da şirket, aldığı önemli yatırımlar sonrasında değerlemesinin 1 milyar dolar civarında olduğunu açıklamıştı. FinTech girişimi 2014 yılından beri kâr edememesine karşında yaklaşık 200 milyon dolar değerinde yatırım toplamıştı.

Şu anda ise zorlu bir yeniden yapılanma sürecinden geçen Numbrs, önceden anlaşılan ve arada bağlayıcı bir imza olmasına rağmen gerçekleşmeyen ‘milyon seviyesindeki’ yatırım nedeniyle işgücünü yarı yarıya azaltmak zorunda kaldığını açıkladı.

Numbrs kendilerine yatırım yapmaları gereken yatırımcıların isimleri paylaşmadı. Ayrıca şirket, yatırımcıların COVID-19 salgınının yarattığı ekonomik sorunlar nedeniyle geri çekilip çekilmediğine dair de net bir açıklamada bulunmadı.

Numbrs bundan sonraki süreçte çalışanlarının maaşları da dahil olmak üzere maliyetlerini yüzde 50 oranında düşürecek. Ayrıca yatırım sıkıntısına rağmen İngiltere’deki faaliyetlerini genişletmeye çalışacak.

Numbrs her ne kadar yatırımın neden gerçekleşmediğine dair bir açıklamada bulunmasa da koronavirüs salgını küresel ekonomiyi etkilediği gibi risk sermayesi yatımcılarını da oldukça olumsuz etkiledi. Portföylerinin değerinin önemli ölçüde düştüğünü gören yatırımcılar şimdilerde yeni projelere yatırım yaparak risk almak yerine mevcut yatırımlarını ve taahhütlerini korumaya odaklanıyorlar.

İsviçre’deki melek yatırımcılar üzerinde yapılan bir araştırma, yatırımcıların yüzde 50’sinin yerel işletmelere yaptıkları yatırım miktarını ciddi oranda azalttığını ortaya koyuyor.

Covid-19: FinTech yatırımları düşüşte

KaynakCrowfundInsider