COVID-19 salgınının etkileri FinTech şirketlerini etkilemeye devam ediyor. İngiltere merkezli yeni nesil banka Monzo, hisselerini indirimli satmaya zorlandı ve yüzde 40 oranında değer düşüşü yaşadı.

Yeni bir yatırım turunu tamamlamaya yakın olan şirket, pandeminin olumsuz etkilerin nedeniyle hisselerini yüzde 40 indirimli satıyor. Financial Times’ın kaynaklarına göre geçtiğimiz yılın Haziran ayındaki yatırım turu sonucu 2 milyar sterlinin üzerinde bir değerlemeye ulaşan banka, yeni anlaşmayla birlikte 1,25 milyar sterlin değerlemesine gerilemesi bekleniyor.

Bu keskin düşüş, pandeminin yarattığı olumsuz hava ve belirsizliğin yatırımcıları daha temkinli davranmaya itmesiyle açıklanıyor.

Monzo koronavirüsün olumsuz etkilerini en aza indirmek için 70-80 milyon sterlin civarında bir yatırım almayı planlıyor. Bu, şirket kârlılığa yakınlaşırken nakit pozisyonunu 2021’in ikinci yarısına kadar güvence altına alacak.

Anlaşmanın önümüzdeki ay içinde tamamlanması bekleniyor. Financial Times’ın dayandırdığı kaynaklar (müzakerelere katılan kişiler) nihai değerin ve elde edilen miktarın doğrulanmadığı konusunda uyardı. Monzo da herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

Almanya merkezli dijital banka N26, Monzo gibi yerel rakiplerle mücadele etmekte zorlandığı için İngiltere pazarından çekilmişti. Ancak şirket bu ayın başlarında aldığı yatırımlarla 3,5 milyar dolarlık değerlemesini korudu. Bununla birlikte birçok teknoloji girişiminin son haftalarda değeri azaltılmış teklifleri kabul etmek zorunda oldukları ya da anlaşmayı tamamlayamadıklarını görebiliyoruz.

Mobil bankacılık girişimi Numbrs, çalışanlarının yarısını işten çıkartıyor

KaynakFinancialTimes