Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Apple’ın uygulama geliştiricilere uyguladığı koşulların rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini belirlemek için resmi bir antitröst soruşturması başlattığını açıkladı.

Apple, iOS cihazlarda temassız ödemeler için NFC teknolojisi sadece Apple Pay‘in kullanmasına izin veriyor. Bu da birçok bankayı ve geliştiriciyi huzursuz eden bir durum; zira Apple’ın başka mobil ödeme hizmetlerine bu izni vermeyip rekabeti önlediği düşünülüyor.

Avrupa Komisyonu da bu iddiaları araştırmak bir soruşturma başlattı. Komisyon’un reakebet politikalarından sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager konuya yönelik: “Mobil ödeme çözümleri, mobil cihaz kullanıcıları arasında hızla kabul görerek hem çevrimiçi hem de fiziksel mağazalarda ödemeleri kolaylaştırıyor. Bu büyüme koronavirüs krizi sonrası mağazalardaki temassız ödemelerle birlikte hızlandı.

Görünen o ki Apple, Apple Pay’in satıcıların uygulamalarında ve web sitelerinde nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin bazı koşullar belirliyor. Ayrıca iPhone’ların temassı ödeme işlevselliğini de sadece Apple Pay’e ayırıyor. Apple’ın belirlediği koşulların, tüketicilerin daha iyi seçim, kalite, yenilik ve rekabetçi fiyatlar dahil olmak üzere yeni ödeme teknolojilerinin faydalarını suistimal etmemesi oldukça önemli. Bu nedenle Apple’ın Apple Pay ile ilgili uygulamalarına ve bunların rekabet üzerindeki etkilerine yakından bakmaya karar verdim.” ifadelerini kullandı.

Apple’ın mobil ödemeler için NFC teknolojisini üçüncü taraf sağlayıcılara açmaması daha önce Almanya’da da gündeme gelmişti. Ödeme uygulaması geliştiricileri Apple’ın kısıtlamalarından şikayetçi olurken Almanya Apple’ın NFC teknolojisini diğer mobil ödeme uygulamalarına da açması gerektiren bir yasa çıkardı. Daha önce bu yasanın diğer ülkeler için de bir örnek teşkil edilebileceği konuşulmuştu.

Apple’dan açılan soruşturmaya yönelik cevap gecikmedi. Avrupa Komisyonu’nun bu hamlesini hayal kırıklığı olarak değerlendiren şirket, amaçlarının müşterilerine en iyi hizmeti en güvenli ortamda sunmak olduğunu vurguladı. Ayrıca bu hedefi gerçeğe dönüştürmek için yapılan çalışmaları Komisyon’a seve seve gösterecekelerini de belirtti.

Avrupa Komisyonu Apple Pay’in yanı sıra App Store’daki rekabet ihlallerine yönelik de bir soruşturma başlatacak.

Almanya Apple’ın NFC çipini diğer servislere de açmasını istiyor