Çin Halk Bankası, dijital ödeme devleri Alipay ve WeChat Pay’ın yürütülmesine yönelik bir antitröst soruşturması başlatmayı düşünüyor.

Reuters kaynaklarına göre, Çin’deki yasal merciler iki firma hakkında bir aydan fazla süredir kanıt topluyor. Toplanan kanıtların amacı bu iki ödeme devinin, Çin’de rekabeti engellemek için baskın pazar konumlarını kullanıp kullanmadığını ortaya çıkartmak.

Aynı kaynaklara dayanan bilgilere göre; Ant Group ve Alibaba’ya ait olan Alipay ve Tencent Holding’e ait WeChat Pay, soruşturmayı önlemek için hükümet yetkilileriyle kulis yapıyor.

Hong Kong ve Şanghay’da borsaya çıkış için 200 milyar dolarlık bir değerleme ile arayıştaki Ant Group için bu soruşturmanın maliyeti yüksek olabilir.

Reuters kaynaklarına göre Çin Halk Bankası’nın (PBOC) soruşturma sürecini “çok ciddiye” alıyor.

AliPay ve WeChat Pay, ağırlıklı olarak QR kodlarıyla ödeme yapılmasını sağlıyor. İki ödeme sisteminin Çin ödeme ekosistemindeki toplam büyüklüğü, 16 trilyon doları aşıyor.

Alipay’ın 520 milyon aktif kullanıcısı var, rakip WeChat Pay ise 800 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu iddia ediyor. Şirketlerin günlük işlem hacmi ise 1 milyar işlem civarında olduğu düşünülüyor.

Ipsos verilerine göre, Tencent’in mobil ödeme sistemleri pazarda yüzde 84 penetrasyona sahip, AliPay ise yüzde 63,6’lık nüfuz oranıyla geriden geliyor.

Her iki şirketin de en yakın rakibi yüzde 11,6 pazar penetrasyonu ile China Unionpay’ın Quick Pass çözümü.