Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium hesabından paylaşıyor. Okan Yıldız’ın kaleminden haftanın önemli FinTech gelişmelerini aktarıyoruz.

Avrupa’da 30 euro’nun üzerindeki ödemelerde ek doğrulama yapılmasını gerektiren ve takvimdeki ötelemeler nedeniyle henüz hayata geçmeyen SCA ile ilgili bir çalışma yapan Microsoft, SCA’in siparişe dönüşüm oranını düşürdüğünü verilerle ortaya koydu.

COVID-19 salgını sonrasında hijyene verdiğimiz önemin artmasıyla dijital ve temassız ödemeler hızla artmıştı. Hijyeni merkezine alan bir çözüm de BBVA’dan geldi. BBVA, İspanya’da mobil bankacılık uygulaması üzerinden ATM’lerden temassız olarak para çekilmesine imkan veren çözümünü tanıttı.

Hindistan’ın gerçek zamanlı mobil ödeme yapılmasını sağlayan sistem olan UPI’a kısa süre önce AutoPay isimli tekrarlayan ödeme özelliği eklenmişti. Google Pay ve PhonePe bu özelliği müşterilerine sunmak için çalışmalara başladı.

Bireysel bankacılığa son yıllarda ilgi gösteren ve başarılı adımlar atan Goldman Sachs’ın şimdi de General Motors’un kredi kartı portföyüne göz diktiği belirtiliyor.

Kripto para dünyasının başarılı girişimlerinden Coinbase, bireysel kredi alanında hizmet vermeye hazırlanıyor. Kullanıcıların bitcoin bakiyelerinin teminat olarak konumlandırılacağı çözümle düşük faizli kredi çekme imkanı söz konusu olacak.

Keyifli okumalar, sağlıklı günler…

1. Microsoft: “SCA, Siparişe Dönüşüm Oranını Düşürüyor”

Bir süredir web sitesinde, Xbox gibi platformlarında SCA’in (Strong Customer Authentication — Güçlü Kimlik Doğrulama) müşteri davranışları üzerindeki etkisini inceleyen Microsoft, ulaştığı sonuçları paylaştı.

•Microsoft E-ticaret ve Ödemeler Direktörü Dean Jordaan’ın sonuçlarını LinkedIn’de paylaştığı çalışmaya göre müşterilerin büyük kısmı, ek doğrulama adımında siparişinden vazgeçiyor.

•Başarıyla tamamlanan işlemlerde ise sürenin uzadığına dikkat çekiliyor.

•Böylece Microsoft, daha önce ödemeler alanında hizmet veren birçok kurum tarafından dillendirilen kaygıları veri ile desteklemiş oldu.

Kaynak: Finextra, LinkedIn

2. İspanya’da Temassız ATM’leri Kullanıma Sunan İlk Banka BBVA Oldu

COVID-19 salgını ile bankacılıktan ödemelere finans dünyasında birçok işlem dijitalleşirken hijyen, en fazla önem atfedilen değerlerden biri haline geldi.

•Bu doğrultuda adım atan oyunculardan biri olan BBVA ise İspanya’da nakit çekme işleminin temassız olarak gerçekleşmesini sağlayan ATM’leri kullanıma sunuyor.

•Çözüm sayesinde, QR kodlu işlemlerde olduğu gibi ATM’ye temas etmeden para çekmek mümkün hale geliyor.

•Bankanın mobil uygulamasında kartlı işlemler sekmesine tıklayan müşteriler, konum bilgisinin doğrulanmasının ardından günlük 300 euro’ya kadar para çekebilecek.

•Bu işlem, BBVA kartın ilgili uygulamaya eklenmesi halinde Google Pay, Samsung Pay ve Apple Pay ile de yapılabilecek.

•Yaygın olarak kullanılmasa da ülkemizde de bazı ATM’lerde temassız kart okuyucu bulunuyor.

2008 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği lisans programından mezun olan Okan, aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği programından yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 2009 yılında Garanti Ödeme Sistemleri Risk Analiz ekibinde başlamış ve 2012 yılında Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) katılmıştır. 2016 yılına kadar BKM’de Strateji ve Bilgi Yönetimi ekibinde görev alan Okan, 2016 yılında yeni teknolojilerin ve yaklaşımların ödeme sistemlerine etkisini araştıran ve uygulamalar geliştiren İş Geliştirme ekibine katılmıştır. Fintech, mobil ödemeler, açık bankacılık, BigTech, blockchain ve yapay zekanın yanı sıra Çin ve Hindistan gibi gelişen pazarlara odaklanan Okan, BKM’nin hayata geçirdiği blockchain ve yapay zeka projelerinde de rol almıştır. Fintech dünyasındaki gelişmeleri derlediği haftalık bültenler kaleme alan Okan, kariyerini Haziran 2021’den bu yana Inveo Yatırım Holding’de sürdürmektedir.