Dün Apple Pay Almanya fanlarını sevindirici bir gelişme yaşandı; tasarruf bankalarından Sparkassen, bu sene başında kredi kartı ile kullanım sağlamaya başladığı Apple Pay’in girocard entegrasyonunu tamamlayarak NFC ödeme sistemini kendi kullanıcılarına açtı.

Bu gelişme hem Apple Pay’in yerel ödeme sistemi olan girocard (EC debit card) entegrasyonu açısından bir ilk olması hem de Apple Pay’in Almanya’da kullanımına şiddetle karşı çıkarak rakip bir ödeme sistemi çıkarmak için uzun süre uğraşan Sparkassen’in BigTech inovasyonuna kendini tamamen teslim etmesi açısından önemli bir dönüm noktası.

Almanya’da kredi kartı kullanım oranlarının düşük olduğu hususu yapılan her araştırma ile pekiştiriliyor. Hem kredi kartı kullanımının düşüklüğü hem NFC ödemelerin ortalama müşterilerce şüpheyle karşılanıyor olması hem de işletmelerin düşük tutarlı alışverişler için POS ödeme kabul etmeme eğiliminde olmaları sebepleriyle Apple Pay pazara ilk giriş yaptığı Aralık 2018 tarihinden itibaren beklenen kadar yüksek bir kullanım oranına ulaşamadı. Ancak COVID19 sonrası veriler pandemi öncesinde kullanım oranı %3 olan ödeme yönteminin düzenli şekilde arttığını göstermekte.

Sparkasse, Apple Pay girocard entegrasyonunu tamamladı

Bunun dışında son dönemlerde Apple Pay entegrasyonunu tamamlayan banka sayısında da ciddi bir artış gözlemleniyor; Apple pazara sadece birkaç banka ile iş birliği yaparak girdiği halde şu anda kırk kadar farklı bankanın müşterilerinin Apple Pay kullanması mümkün (Haziran 2020 tarihli banka listesine buradan ulaşabilirsiniz).

Artık Sparkasse müşterilerinin girocardları ile Apple Pay kullanabilecek olmaları ise piyasada Apple Pay’in (ve mobil ödemelerin) yaygınlaşacağı intibaını uyandırmakta. Zira Sparkassen ülkedeki en yaygın perakende müşteri ağına sahip bankalardan biri ve piyasada girocard kullanımı ve kabulü kredi kartından daha yaygın. Sparkassen’in girocard entegrasyonu 44 milyon temassız girocard kullanıcısının (toplam 46 milyon Sparkassen girocard kullanıcısı içinden) NFC ödeme yöntemine ulaşabiliyor olması demek ki bu gelişme COVID19 ile başlayan dijital ödeme trenleri ile birleştirildiğinde ortaya pazardaki gelişmelere dair beklentileri yükseltiyor. Ancak öteki taraftan girocard yerel bir ödeme sistemi olduğu için bu gelişme (ayrıca kredi kartı olmayan) Sparkassen girocard müşterilerinin Apple Pay ödeme yöntemini yurt dışı alışverişlerinde kullanamayacağı anlamına geliyor. Yine Sparkassen girocard kullanıcıları için Apple Pay ilk aşamada online ödemeler için kullanılamayacak. Her halükârda Alman yerel ödeme sisteminin Apple Pay’e entegrasyonu, piyasa için bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.


Apple Pay’in Almanya serüveni ile ilgili geçmiş tarihli yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Ş. Elif Kocaoğlu Ulbrich, Galatasaray Üniversitesi’nden Özel Hukuk ve WHU – Otto Beisheim School of Management’tan İşletme Yüksek Lisans derecelerine sahiptir ve ilaveten Jean Monnet, Joachim Herz Stiftung bursiyeridir. İstanbul ve Ankara’da muhtelif uluslararası hukuk bürolarında altı seneden fazla avukat olarak çalıştıktan sonra, Denizbank A.Ş. ile başlayan bankacılık ve finans kariyerine 2013 itibariyle Hamburg ve daha sonra Berlin’deki FinTech startuplarında (FinLeap, Cringle, Lendico) iş geliştirme, proje yönetimi, FinTech regülasyon ve lobi faaliyetleri alanlarında uzmanlaşarak devam etmiştir. FINTECH Circle ve Wiley iş birliğiyle 2020’de yayımlanması planlanan The PAYTECH Book, The AI Book ve The LegalTech Book kitaplarında eş yazar olan Kocaoğlu Ulbrich, kurucusu olduğu Berlin merkezli Contextual Solutions aracılığıyla 2019'dan beri danışmanlık, eğitim ve yayım hizmetleri sunmaktadır.